Skończył się najlepszy rok dla rynku mieszkaniowego

Za nami rok rekordów na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy sprzedali najwięcej mieszkań w historii. Nowe inwestycje powstawały w zawrotnym tempie, a podaż ledwo nadążała za ogromnym popytem. Zdrożały materiały budowlane, wzrosły ceny gruntów, a na rynek wprowadzano coraz więcej luksusowych lokali. Jaki był rok 2017?

Autor: HouseMarket.pl 08 stycznia 2018 12:41

Jak podaje GUS, w ciągu 12 miesięcy deweloperzy osiągnęli rekordowe wyniki zarówno pod względem oddanych do użytku mieszkań, jak i uzyskanych pozwoleń na budowę. Pierwszy raz w historii przekroczyli poziom 130 tys., uzyskując 130,5 tys. pozwoleń. Od listopada 2016 roku do października 2017 wprowadzono na rynek aż 86,8 tys. lokali, a więc o 13,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.

Według ekspertów z firmy badawczej Reas, na rekordowym poziomie jest także liczba sprzedanych mieszkań. Najwięcej transakcji zrealizowano od czwartego kwartału 2016 roku do trzeciego kwartału 2017. W sześciu aglomeracjach sprzedano wtedy prawie 72 tys. lokali, czyli o około 17 tys. więcej niż w tych samych miesiącach w roku poprzednim. Spośród wszystkich analizowanych miast największy wzrost sprzedaży zanotowano w Trójmieście, gdzie po raz pierwszy w historii liczba transakcji wynosiła 2,7 tys. Czynnikiem wspierającym sprzedaż był również program Mieszkanie dla Młodych, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dobra koniunktura panowała także na rynku kredytów hipotecznych. Z raportu zamieszczonego przez Amron -SARFiN, opublikowanego przez Związek Banków Polskich,  wynika, że ubiegły rok można zaliczyć do bezkonkurencyjnego pod względem liczby oraz wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych. Analitycy podają, że od lipca do września przyznano ich ponad 45,8 tys. Porównując dane z z tym samym okresem w 2016 roku, nastąpił wzrost o około 7 proc. W trzecim kwartale 2017 roku przeciętna wartość nowo udzielonego kredytu hipotecznego zwiększyła się o 1,88 proc., a więc o 4410 zł w stosunku do poprzedniego kwartału.

- Dobrą koniunkturę wspierał stabilny wzrost gospodarczy, niski poziom bezrobocia, a także rosnące płace - twierdzi Witold Padlewski ze spółki Quelle Locum - Kluczowe znaczenie miały także utrzymujące się od dłuższego czasu niskie stopy procentowe, które zachęcały do lokowania kapitału w nieruchomościach - dodaje.

Ceny mieszkań poszły w górę?

Z danych GUS wynika, że cena 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w trzecim kwartale 2017 roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2016 zwiększyła się o 121 zł za mkw. Jednym z zasadniczych czynników, które oddziałują na cenę mieszkania, jest koszt zakupu ziemi, a ta jak pokazują analizy sukcesywnie rosła. Zapotrzebowanie na nowe lokum z kolei cały czas się zwiększało.

Według raportu zamieszczonego przez portal Bankier.pl, od października 2017 roku do listopada tego samego roku ceny działek budowlanych wzrosły prawie we wszystkich analizowanych miastach. Przykładowo w Krakowie o około 0,7 proc., w Warszawie o 0,2 proc., a w Gdańsku o 7,8 proc.

Podobnie sytuacja wygląda z zakupem materiałów budowlanych, które jak pokazują statystyki GUS, również zdrożały. W październiku 2017 roku ceny produkcji budowlano-montażowej zwiększyły się o 1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem w roku 2016.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych