Skończył się okres rekordów w branży deweloperskiej

Wyniki monitoringu pierwotnego rynku mieszkaniowego po II kwartale 2018 r. pokazały wyraźne schłodzenie koniunktury. Spadki są widoczne już nie tylko po stronie podaży. Deweloperzy odnotowali ponad 15 proc. spadek sprzedaży i był to pierwszy tak duży kwartalny spadek od ponad 5 lat. Na wszystkich sześciu rynkach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, Łodź) wzrosły też ceny.

Autor: HouseMarket.pl 18 lipca 2018 17:32

Po blisko trzech latach nieprzerwanych wzrostów na pierwotnym rynku mieszkaniowym, widać wyraźne pogorszenie koniunktury. Na przełomie roku pojawiła się zadyszka po stronie deweloperów, którzy wprowadzili do oferty istotnie mniej mieszkań niż sprzedali. Zjawisko to powtórzyło się zarówno w pierwszym jak i w drugim kwartale br. Na 6 analizowanych przez REAS rynkach (tj. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) w pierwszym półroczu w sprzedaży pojawiło się 30,3 tys. nowych mieszkań, o ponad 3 tys. mniej niż w analogicznym okresie 2017r. W tym samym czasie sprzedano 34,1 tys. mieszkań, co również było wynikiem gorszym r/r. 

Drugi kwartał 2018 r. był też pierwszym od ponad 5 lat, w którym nastąpił tak wyraźny spadek sprzedaży. Liczba transakcji liczona łącznie dla sześciu rynków wyniosła 15,6 tys. – o 15,2 proc. mniej niż w poprzednim kwartale, i o 17,4 proc. mniej, niż w rekordowym ostatnim kwartale 2017 r. Na największym polskim rynku - w Warszawie - sprzedaż była niższa o 24,0 proc. Zbliżony spadek REAS odnotował we Wrocławiu: o 23,3 proc.  k/k. W Krakowie i Trójmieście kwartalne spadki oscylowały w okolicy 10 proc. (odpowiednio 9,6 i 11,5). Co ciekawe, najmniejsze z badanych rynków odnotowały wzrosty. W stolicy Wielkopolski liczba transakcji wzrosła o 6,7 proc. k/k, a Łódź już drugi kwartał z rzędu bije swoje rekordowe wyniki poprawiając rezultat o 16,2 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Nie oznacza to wcale, że nabywcy nagle przestali kupować mieszkania. Tempo sprzedaży i bardzo niski odsetek gotowych niesprzedanych lokali potwierdzają, że popyt wciąż znacznie przewyższa podaż. Był to jeden z powodów dla którego we wszystkich miastach wzrosły ceny. Część nabywców nie była w stanie zaakceptować tych podwyżek. Ponadto już praktycznie od 2 kwartałów ci, którzy balansowali na granicy zdolności kredytowej nie mogą liczyć na wsparcie rządowymi dopłatami (MdM). – tłumaczy Katarzyna Kuniewicz, partner w REAS kierująca pracami Zespołu Badań i Analiz Rynku

W drugim kwartale podwyżki cen można uznać za umiarkowane. Najwyższe wzrosty średniej ceny mieszkań w ofercie odnotowano w Warszawie (4,9 proc.) i w Krakowie (5,3 proc.). W ujęciu rocznym skala wzrostów jest jednak pokaźna. W porównaniu z II kw. 2017 r. największa zmiana nastąpiła w Trójmieście (+16,4 proc.). Dwucyfrowe wzrosty odnotowano również w Warszawie (13,3 proc.), w Poznaniu (10,4 proc.) i Wrocławiu (10,2 proc.). Kraków  zbliżył się do pozostałych miast z podwyżką o 8,2%. Na tym tle Łódź wypada umiarkowanie (+6,9 proc. r/r). 

Pytanie, na które wszyscy poszukują odpowiedzi brzmi: Czy ceny spadną? A jeśli tak to kiedy?

–  Zgodnie z teorią, w przebiegającym w typowy sposób cyklu rynkowym, czyli np. bez wpływu globalnego kryzysu, w fazie dekoniunktury ceny powinny wyraźnie spaść – o ok. 10-15 proc..  Ale ten spadek powinien wynikać z dużego nawisu oferty, czyli sytuacji, w której liczba mieszkań czekających na nabywców jest około dwa razy większa niż roczna sprzedaż. Tymczasem na nic takiego się nie zanosi, oferta to niewiele ponad połowa rocznej sprzedaży, a nożyce popytowo-podażowe nie rozwierają się. Przeciwnie – podaż spada szybciej niż popyt. Nie ma zatem typowego mechanizmu wymuszającego spadek cen. – komentuje Kazimierz Kirejczyk, prezes zarządu i główny ekspert REAS.

– Deweloperzy mogą się spodziewać, że spadek akceptacji dla rosnących cen i mniejszy wybór lokali zaowocuje mniejszym zainteresowaniem ze strony kupujących. Wszystko jednak wskazuje na to, że zmniejszenie się wolumenu obrotów na rynku będzie miało powolny, stopniowy charakter, co pozwoli firmom na dostosowanie do zmieniającej się sytuacji rynkowej.

źródło: Reas.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych