Śląsk na „tak”. Kluczowe wyzwania dla śląskiego rynku mieszkaniowego

Czego potrzebuje Śląsk i do jakich projektów należy przyszłość? Czy w Katowicach i rejonie pojawi się większa oferta mieszkań premium? Który scenariusz prognoz rynkowych jest najlepszy dla mieszkańców i deweloperów? O kluczowych wyzwaniach dla śląskiego rynku mieszkaniowego rozmawialiśmy podczas panelu inaugurującego HouseMarket Forum Silesia na 4DD.

Autor: HouseMarket.pl 31 stycznia 2019 12:20

Deficyt mieszkań i jednocześnie najbardziej zaludniony region – Śląsk to pięciomilionowa populacja, a to musi kusić inwestorów. Podczas 4 Design Days miała miejsce inauguracyjna sesja HouseMarket Forum Silesia. Rozmawialiśmy o obecnych inwestycjach, trendach w mieszkalnictwie, zagrożeniach i potencjale rejonu. 

Punktem wyjścia do dyskusji były najnowsze dane ze śląskiego rynku mieszkaniowego na tle sytuacji z największych miast w Polsce, które przedstawił Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes zarządu, REAS | JLL Residential Advisory. W całym 2018 roku deweloperzy działający w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi sprzedali 64,8 tys. mieszkań,  osiągając drugi w historii tego sektora wynik. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zwiększona podaż nie zahamowała jednak dalszego wzrostu cen. Złożyły się na to przede wszystkim: ograniczona dostępność terenów inwestycyjnych i wzrost ich cen, problemy z zakontraktowaniem wykonawstwa wynikające z ograniczonej podaży siły roboczej i skokowego wzrostu kosztów materiałów budowlanych, ustanie wpływu MdM hamującego wzrost cen w najniższych segmentach rynku i wreszcie zmiana struktury oferty, w której pojawiło się istotnie więcej mieszkań z segmentu o podwyższonym standardzie i apartamentowego.  W Warszawie średnia cena 1 mkw. mieszkania pozostającego w ofercie na koniec grudnia 2018 r. była aż o 13,3 proc wyższa niż przed rokiem. Dwucyfrowe wzrosty zanotowano także w Krakowie (+12,6%), Wrocławiu (+11,9%) i Trójmieście (+11%). 

Łódź jest rynkiem, na którym ceny są najbardziej podobne do Katowic i teraz cena za mkw wynosi 5 800 zł – Jeszcze kilka lat temu kwartalnie sprzedawało się około 400 mieszkań. Oferta deweloperów w ostatnich trzech latach utrzymywała się na poziomie 1400-1600 mieszkań. – Ciekawe rzeczy działy się w ostatnich latach, przede wszystkim po stronie podaży – mówił Kazimierz Kirejczyk. Co takiego stało się w ubiegłym roku? W całej Polsce mieliśmy świetne wprowadzenia, dobrą sprzedaż, bo było co sprzedawać, a w Katowicach był w tym czasie dramatyczny dołek. Wyhamowały nowe inwestycje i w konsekwencji spodziewany wzrost sprzedaży w 2017 roku właściwie nie nastąpił. Za to w 2018 nastąpiło odrobienie zaległości jeśli chodzi o wprowadzenie nowych inwestycji - na poziomie 2800 mieszkań wprowadzonych do sprzedaży - co jest rekordem dla tego rynku i bardzo dobra sprzedaż na poziomie 2000 mieszkań. Potwierdzają to dane GUS-u – mówił Kazimierz Kirejczyk.

W 2017 wzrosły też ceny, tu jednak widać coś, co wyróżnia Katowice - stabilizacja cen trwała najdłużej, w tej chwili są na poziomie nieco wyższym niż w Łodzi, ale poniżej 6 tys., choć mieszkania wprowadzane teraz do sprzedaży zaczynają się zbliżać cenowo do 6,5 tys.

Dla Katowic charakterystyczny jest również brak rynku drogich mieszkań. Relacja płac do cen mieszkań wygląda bardzo dobrze, choć trend jest taki sam jak w kraju. 

– Największą zasługę w skoku budowanych mieszkań ma Murapol - lider tego rankingu buduje 3 razy więcej niż następny deweloper, jeśli chodzi o liczbę oferowanych mieszkań – mówił prezes REAS.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych