Śląskie: do 10 stycznia zgłoszenia w konkursie na najciekawsze innowacje społeczne

Do 10 stycznia można zgłaszać pomysły w konkursie na najciekawsze innowacje społeczne pomocne w rozwiązywaniu problemów mieszkańców woj. śląskiego. Wsparcie otrzymają pomysły służące np. zatrudnieniu kobiet i osób po 50-ce, kreujące miejsca pracy czy ograniczające wyludnianie się regionu.

Autor: PAP 13 grudnia 2021 12:26

Wyłonieni w konkursie innowatorzy otrzymają do 45 tys. zł na opracowanie projektu usługi i kolejne 50 tys. zł na jej wdrożenie, a także wsparcie merytoryczne i organizacyjne. W sumie w trzyletnim okresie trwania projektu wsparcie dostanie 40 innowacyjnych rozwiązań. W pierwszym naborze, przeprowadzonym w marcu 2021 r., wybrano do inkubacji 13 pomysłów. Obecnie - do 10 stycznia 2022 r. roku - prowadzony jest drugi nabór przyszłych innowatorów.

Jak tłumaczą organizatorzy przedsięwzięcia, innowatorami mogą zostać osoby indywidualne, grupy nieformalne lub podmioty prywatne i publiczne, które mają pomysł na innowacyjne narzędzia czy metody będące odpowiedzią na konkretne potrzeby społeczne. To może być np. oferta zajęć dla osiedlowej młodzieży, rozwiązanie pomagające osobom niewidomym podróżować autobusami, czy pomysł na redukcję liczby niebiodegradowalnych naczyń jednorazowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Realizatorami przedsięwzięcia pod nazwą "Śląska Przestrzeń Innowacji" są fundacja Fundusz Współpracy i Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS). Konkurs ma charakter ogólnopolski. Oznacza to, że pomysłodawca nie musi pochodzić ze Śląska ani mieszkać w tym regionie, powinien jednak znać specyfikę jego problemów społecznych lub potrzeby społeczności, do której kieruje innowację.

Pomysły powinny rozwiązywać problemy z siedmiu obszarów tematycznych. Dotyczą one: depopulacji, rozwoju miejsc pracy (także tych tzw. zielonych i białych), niskiego wskaźnika zatrudnienia kobiet oraz osób po 50. roku życia, niwelowania skutków społecznych ubóstwa energetycznego oraz rewitalizacji miast w wymiarze społecznym.

Pomysły na innowacje można zgłaszać w ramach dwóch ścieżek. Pierwsza, pod nazwą "wyzwanie", dotyczy rozwiązywania istotnych w poszczególnych miastach regionu problemów z obszaru określonego przez organizatorów konkursu. Listę 23 takich wyzwań umieszczono na stronie internetowej projektu, wskazując na konkretne zadania wymagające innowacyjnego podejścia.

Wśród proponowanych praktycznych problemów do rozwiązania jest np. to, jak zredukować liczbę niebiodegradowalnych naczyń jednorazowych trafiających na miejskie wysypisko w Rybniku tak, aby w kilkuletniej perspektywie czasowej je wyeliminować. Inne rybnickie wyzwanie dotyczy zagospodarowania dużej ilości odpadów zielonych (liści z parków, drzew z wycinek pielęgnacyjnych), aby ograniczyć problem z ich składowaniem i zredukować koszty po stronie miasta.

Kolejny przykładowy problem do rozwiązania dotyczy tego, w jaki sposób przywrócić społeczną funkcję ulicy Długiej w Raciborzu, aby mieszkańcy i turyści chętnie odwiedzali to miejsce i korzystali z oferowanych tam usług. W Tychach potrzeby jest projekt pobudzający aktywność społeczną mieszkańców najstarszego w tym mieście Osiedla A, aby lokalna społeczność samodzielnie inicjowała zmiany i chciała angażować się w sprawy osiedla.

Wyzwaniem do podjęcia może być także to, w jaki sposób odciążyć i pomóc personelowi Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku w opiece nad pacjentami geriatrycznymi, aby poprzez zapewnienie regularnego dostępu do lekarza geriatry zagwarantować optymalizację i podniesienie jakości tej opieki. Z kolei np. Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku oczekuje rozwiązania problemu dostępności rozkładu jazdy dla osób niewidomych.

Druga konkursowa ścieżka, pod nazwą "temat", dotyczy pomysłów spoza listy sporządzonej przez organizatorów; wówczas jednak konieczne jest samodzielne znalezienie podmiotu zainteresowanego przetestowaniem danego rozwiązania.

Ideą pomysłodawców konkursu jest zaangażowanie mieszkańców Śląska w rozwiązywanie problemów, z którymi zmagają się na co dzień, a także zaszczepienie w nich przekonania, że innowacje to często proste rozwiązania w zasięgu ich możliwości.

"Źródłem innowacji jest dostrzeżenie problemu i potrzeby zmiany. Często nowe rozwiązania polegają na wykorzystaniu już posiadanych zasobów, połączeniu istniejących możliwości w nowy sposób. Innowacje to rozwiązania odpowiadające na konkretne potrzeby, zaprojektowane z myślą o człowieku" - przekonują pomysłodawcy przedsięwzięcia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych