Śląskie: od kilku tygodni wzrost liczby pożarów w domachPAP - 23 lutego 2021 15:01


Od początku lutego śląska straż pożarna odnotowała już ponad 200 pożarów w budynkach mieszkalnych, a od początku sezonu grzewczego – ponad 800. Do głównych przyczyn należy nieszczelność lub niedrożność przewodów kominowych.

Do kolejnego pożaru doszło we wtorek w Krupskim Młynie w powiecie tarnogórskim, gdzie na skutek nieszczelności komina zapaliła się drewniana klatka schodowa i poddasze budynku, dwie osoby zostały poszkodowane. Z objawami podtrucia dymem zostały przewiezione na badania do szpitala.

Jak zaznaczyła we wtorek rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w ostatnich tygodniach strażacy obserwują wzrost liczby pożarów w budynkach mieszkalnych. Od początku sezonu grzewczego poszkodowane zostały w nich 22 osoby.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według strażaków, główną przyczyną powstania pożarów jest nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych, a przede wszystkim nieszczelność lub niedrożność przewodów kominowych z powodu sadzy. "Komin zajmuje niewielką powierzchnię budynku, ale pożar sadzy w kominie może być groźny w skutkach" - zaznaczyła rzeczniczka.

Strażacy przypominają o obowiązkowych, okresowych kontrolach i czyszczeniu instalacji dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.