Śląskie: rower Metropolitalny nie ruszy w 2022 roku

Postępowanie, w którym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wyłania wykonawcę systemu Roweru Metropolitalnego, przedłuża się – poinformował w piątek przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak. Z tej przyczyny systemu nie uda się uruchomić w 2022 r.

Autor: PAP 17 grudnia 2021 14:28

Przygotowywany od paru lat Rower Metropolitalny ma być spójnym systemem roweru miejskiego dla 41 tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię miast i gmin. Ma to być przede wszystkim środek transportu, który przez cały rok ułatwi podróżowanie po miastach i gminach, zwłaszcza na krótkich odcinkach.

Całoroczność funkcjonowania systemu, a także inne wstępne założenia, przyniosła koncepcja zamówiona przez GZM w lipcu 2020, a opublikowana pod koniec stycznia 2021 r. Po uzgodnieniach koncepcji z gminami zarekomendowano, by w wypożyczalniach udostępniane były rowery standardowe IV generacji (tzw. smart bike, z lokalizatorami), co oznacza m.in. proste stojaki zamiast drogich stacji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wypożyczalnie mają być zlokalizowane średnio co 300-450 m, podczas gdy teraz te odległości przekraczają 700 m. Gdy system obejmie wszystkie gminy GZM, łączna liczba rowerów z dotychczasowych oddzielnych systemów kilku miast wzrosłaby około pięciokrotnie - do ponad 8000, a liczba stacji z około 180 do ponad 940. Nowością byłoby równoległe stworzenie oferty długoterminowego wynajmu rowerów elektrycznych.

Koncepcja nie określiła precyzyjnie wielu ostatecznych założeń. Nastąpić to ma w ogłoszonej w czerwcu br. procedurze dialogu konkurencyjnego. Zamawiający zaprosił w niej dopuszczonych wykonawców do złożenia ofert wstępnych (jeszcze bez ceny), prowadził z nimi negocjacje, na tej podstawie sformułował docelowy opis przedmiotu zamówienia i zaprosił do składania ofert.

Jak deklarowali przedstawiciele urzędu metropolitalnego, ogłaszając postępowanie, dialog konkurencyjny miał doprowadzić do doprecyzowania warunków zamówienia, m.in. w zakresie długości okresu trwania umowy, ostatecznych parametrów rowerów i stacji, warunków świadczenia usługi serwisowania rowerów, relokacji czy sposobu zorganizowania najmu długoterminowego dla rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz rowerów niestandardowych typu cargo czy tandem.

Zakładano, że cała procedura dialogu konkurencyjnego potrwa najpóźniej do końca roku i zakończy się podpisaniem umowy. Po wstępnym rozpoznaniu możliwości rynku, dostawa pierwszej partii rowerów byłaby możliwa do ok. ośmiu miesięcy po podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą.

Władze Metropolii sygnalizowały, że w zależności jak długo potrwają uzgodnienia, system wystartuje w połowie 2022 r. lub na początku 2023 r.

Jak jednak poinformował w piątek na swoim facebookowym profilu przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak "optymistyczne plany szybkiego uruchomienia w 2022 r. roweru metropolitalnego niestety zweryfikowała jedna z zainteresowanych firm, składając odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej". "To jest już drugie takie odwołanie w tym przetargu" - zaznaczył Karolczak.

Przed uruchomieniem Roweru Metropolitalnego GZM zapewnia kolejne sezony integracji rowerów miejskich na obszarze GZM. Oznacza to finansowanie wymiany rowerów między systemami działającymi w pięciu miastach: Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Chorzowie, Tychach oraz w Sosnowcu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych