Śląskie: rusza program abolicji czynszowej

Kolejną edycję programu tzw. abolicji czynszowej ogłosił samorząd Rudy Śląskiej. Najemcy miejskich mieszkań, którzy spłacą co najmniej zaległości i będą w terminie wnosili kolejne opłaty, mogą liczyć na umorzenie do 70 proc. odsetek.

Autor: Pap 01 lutego 2022 13:06

"Chcemy dalej pomagać mieszkańcom w wyjściu z zadłużenia, szczególnie w tych przypadkach, kiedy odsetki przekroczyły główną kwotę zobowiązania" - zadeklarowała, cytowana we wtorkowej informacji miasta, jego prezydent Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z przyjętą na ostatniej sesji rady miasta uchwałą, aby uczestniczyć w programie osoby, które na koniec ub. roku miały zaległości w opłatach, powinny do 30 czerwca br. złożyć wniosek. Pierwszym warunkiem przyznania ulgi jest spłata do końca roku co najmniej połowy zobowiązań, przy czym nie może to być kwota niższa od 2 tys. zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Po zawarciu porozumienia trzeba będzie na bieżąco wnosić opłaty, a jeśli zaległości powstały też od 1 stycznia tego roku do dnia podpisania porozumienia, to muszą być uregulowane w ciągu 3 miesięcy" - uściślił wiceprezydent Michał Pierończyk.

Zaległości mogą dotyczyć należności czynszowych, z tytułu odszkodowań za zajmowanie lokalu bezumownie, należności za media, a także kosztów dochodzenia należności. Wysokość ulgi będzie zależała od tego, jaką część zadłużenia spłaci lokator - maksymalnie będzie to 70 proc. odsetek. Dla osób, które uregulują mniejszą część zobowiązań, umorzenie będzie proporcjonalnie obniżane.

W obecnej odsłonie programu miasto umożliwiło złożenia wniosku o wstrzymanie naliczania odsetek od pozostałej do spłaty części głównego zadłużenia. Jeżeli wobec dłużnika prowadzona jest egzekucja komornicza, można złożyć wniosek o jej wycofanie.

Poprzednią edycję programu abolicji czynszowej Ruda Śląska prowadziła w latach 2019-20. Porozumienia z miastem podpisało 45 lokatorów, a 43 wywiązało się z założeń. Kwota umorzonych zaległości wyniosła w sumie ponad 314 tys. zł, do miejskiej kasy wpłynęło 236 tys. zł zaległych czynszów. W jednym przypadku odsetki były ponad 20 razy wyższe, niż zasadnicza kwota długu.

Zgodnie z aktualnym Programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta Ruda Śląska w latach 2021-26 mieszkańcy miejskich budynków z niskimi dochodami mogą starać się o obniżenie czynszu o połowę do 5 lat.

Od kilku lat w Rudzie Śląskiej istnieje też możliwość odpracowania zadłużenia czynszowego lub odszkodowania za zajmowanie mieszkania bez tytułu prawnego przez prace porządkowe lub usługowe na rzecz miasta. Należy do nich sprzątanie budynków, grabienie liści, koszenie trawników, drobne prace brukarskie, malowanie pomieszczeń czy wywieszanie i usuwanie ogłoszeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych