Śląskie: w Metropolii powstaną łąki kwietne o powierzchni 32 tys. mkw.

Ponad 32 tys. m kw. terenów w jedenastu miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zostanie do końca października br. obsianych roślinami tworzącymi łąki kwietne. Wysiewanie specjalnie dobranych nasion i warsztaty, to elementy programu GZM propagującego zakładanie miejskich łąk.

Autor: PAP 21 października 2021 13:52

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja, mocą ustawy przygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu, skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych przez blisko 2,3 mln osób. Jednym z jej ustawowych zadań jest zagospodarowanie przestrzenne.

Na tej podstawie Metropolia angażuje się w przedsięwzięcia związane z ładem przestrzennym i ochroną środowiska, m.in. zachęca władze i mieszkańców swoich miast i gmin do zakładania utrzymujących wilgoć łąk kwietnych. W ub. roku przeprowadziła pilotaż projektu "Metropolitalne Łąki Kwietne", propagującego wysiewanie łąk, a następnie zdecydowała o jego rozwinięciu

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W tym roku na podstawie zakwalifikowanych do projektu deklaracji, warsztaty z wysiewania łąk dla 19 różnych grup uczestników, odbędą się na obszarach 11 miast i gmin (będą to Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Gierałtowice, Katowice, Mikołów, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Tarnowskie Góry, Siewierz oraz Zabrze). Łącznie obsianych zostanie ponad 32 tys. m kw terenów.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe GZM, w tegorocznej edycji programu bierze udział 17 organizacji pozarządowych oraz dwie nieformalne grupy mieszkańców. Cykl zajęć rozpocznie się 23 października i potrwa do końca miesiąca. Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych.

Uczestnicy - organizacje pozarządowe oraz aktywiści - wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Zapoznają się zasadami zakładania i utrzymania łąk kwietnych. Podczas zajęć praktycznych przy zakładaniu łąki w terenie poznają techniki wysiewu i utrzymania roślin łąkowych, które zakwitną wiosną.

W miejscu założenia łąki Metropolia ustawi tablicę informacyjną wraz z domkiem dla dziko żyjących owadów zapylających, a każdy uczestnik warsztatów otrzyma broszurę informacyjną i paczuszkę z nasionami łąkowymi do samodzielnego wykorzystania w dowolnym miejscu.

Wśród działań związanych z ochroną miejskiego środowiska Metropolia w ub. roku ukierunkowała swój fundusz, mający służyć zmniejszaniu nierówności między poszczególnymi gminami członkowskimi, na projekty związane z oszczędnością energii i ograniczaniem niskiej emisji.

W kontekście m.in. ubiegłorocznej suszy jej władze sugerowały zrezygnowanie bądź ograniczenie do minimum koszenia miejskich trawników. Jesienią przeprowadziły natomiast cykl warsztatów w Sosnowcu, Tychach oraz Piekarach Śląskich, w ramach których w tych miastach m.in. wysiano łąki.

Działania zgodne z tą ideą niektóre miasta GZM już podjęły. Od paru lat sianie i utrzymywanie łąk kwietnych zakłada np. katowicki projekt KATOobywatel, mający zwiększać poczucie wpływu mieszkańców na miasto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych