Śląskie: Wigilia dla Samotnych z dowozem potraw do domów potrzebujących

Zamiast wspólnego spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym dowóz potraw i upominków do potrzebujących – taką formę z powodu pandemii będzie miała tegoroczna Metropolitalna Wigilia dla Samotnych. Kolację wigilijną w różne części Metropolii dostarczą wolontariusze.

Autor: PAP 15 grudnia 2021 13:01

Pomoc świąteczną dla potrzebujących organizuje Fundacja Wolne Miejsce, samorząd Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Przed pandemią Wigilię dla Samotnych organizowano w katowickim MCK, gdzie przy wspólnym stole zasiadało ponad trzy tysiące osób.

"Święta Bożego Narodzenia to piękny czas, niestety dla wielu osób trudny, a my - jak co roku - wspólnymi siłami chcemy to zmienić. Zapraszamy każdą potrzebującą osobę, która z powodu sytuacji życiowej, materialnej, rodzinnej, nie może pozwolić sobie na organizację wigilii - do spędzenia jej razem z nami. W tym roku z powodu pandemii nie możemy się spotkać przy wspólnym stole, jednak nie zapominamy o osobach potrzebujących. Odwiedzą ich wolontariusze" - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Każda samotna osoba, której sytuacja życiowa nie pozwala spędzić Wigilii w gronie najbliższych, może zgłosić chęć przyjęcia paczki z wigilijnymi potrawami. W środę ruszyła infolinia Fundacji Wolne Miejsce dla potrzebujących. Numer telefonu 514-045-416 będzie czynny przez całą dobę, do 20 grudnia włącznie.

Przygotowania do Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych już ruszyły. Jak zaznaczają organizatorzy, to spore wyzwanie logistyczne wymagające m.in. nawiązania współpracy z wolontariuszami i darczyńcami. Miasto Katowice bezpłatnie udostępni halę Spodka, gdzie od 22 do 24 grudnia będą przygotowywane paczki świąteczne zawierające potrawy wigilijne i prezenty. W Spodku będzie się też mieściło centrum dystrybucji - to tam paczki będą przekazywane wolontariuszom, którzy rozwiozą je po regionie.

"Dodatkowo Katowice przygotują ok. 2 tys. kartek świątecznych, które będą dołączone do świątecznych paczek. Wsparcie finansowe Fundacji w kwocie 130 tys. zł umożliwi przygotowanie do 2 tys. paczek dla mieszkańców Katowic z potrawami wigilijnymi i upominkami" - poinformowała Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelniczka wydziału polityki społecznej w katowickim magistracie.

Akcja dystrybucji paczek odbędzie się 24 grudnia w godz. od 7.00 do 15.00. Wszystko po to, aby mimo trudnych dla nas wszystkich obostrzeń, poczuć prawdziwe święta i podzielić się z samotnymi osobami nie tylko posiłkiem, ale też dobrym słowem i życzeniami - zaznaczają organizatorzy.

"Zapraszamy również do wypełnienia wolnego miejsca wolontaryjnego. Pragnę zapewnić, że wszyscy, którzy czują chęć uczynienia czegoś autentycznego i dobrego dla drugiego człowieka, odnajdą się w naszym fundacyjnym gronie. Wiem o tym, bo każdy z wielkanocnych kierowców, zawożąc świąteczne śniadania wielkanocne, wracał z wiosennej akcji poruszony tym, jak wiele radości dawał, wręczając paczki" - zaznaczył założyciel i prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski.

W hali MCK już tydzień przed Wigilią rozpocznie się Wielkie Świąteczne Gotowanie z Gwiazdami. Na kolejne dni organizatorzy zaprosili kulinarne gwiazdy, by objęły funkcję szefa kuchni i wraz z wolontariuszami, uczniami szkół gastronomicznych, przygotowywały świąteczne specjały: barszcz z uszkami, smażone karpie, sałatki śledziowe i pierogi. Świąteczne dania po spakowaniu rozjadą się z Katowic po całej GZM.

"Cieszymy się, że Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia może wspierać takie działania Fundacji. Już po raz trzeci włączamy się w organizację Metropolitalnej Wigilii dla Samotnych, której istotą jest, by przesłanie tego wydarzenia, że mieszkańcy Metropolii o nich pamiętają, dotarło przede wszystkim do osób samotnych" - zaznaczył wiceprzewodniczący GZM Henryk Borczyk.

Chętni do wolontariatu i wsparcia działań fundacji mogą uzyskać informacje na stronie: www.facebook.com/wolnemiejsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych