Ślepe ściany kamienic odżyją

Łódzki ratusz poinformował o wynikach konkursu na zagospodarowanie ślepych ścian kamienic w Łodzi. Nagrodę główną zdobyli Damian Urbanek i Łukasz Wawrzyniak z grupy projektowej NEO.

Autor: HouseMarket.pl 09 grudnia 2016 11:04

– Postanowiliśmy w sposób spójny połączyć to, co historyczne w Łodzi i to, co współczesne, żeby zaprojektować bryłę, będącą bytem na miarę XXI wieku – stąd żyletki. W perspektywie wydają się one spójną elewacją historyczną, a kiedy patrzy się na nie na wprost wyłaniają się z nich modernistyczne bryły ludzi wsparte na słupach, co sugeruje, że to już jest forma współczesna – mówili architekci, podkreślając, że projektując starali się odnieść do tożsamości i kontekstu miasta.

Organizatorem konkursu „Łódzkie ściany” na opracowanie projektu współczesnej metamorfozy szczytowych ścian kamienic jako części przestrzeni miejskiej było Biuro Architekta Miasta. Konkurs miał wzbudzić profesjonalną dyskusję o możliwościach, szansach i ukrytym a niewykorzystanym potencjale rozwojowym ścian szczytowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreślano, łódzkie ściany wraz ze śladami po wyburzeniu sąsiadującej kamienicy, przypadkowymi oknami i balkonami realizowanymi w różnym czasie i zazwyczaj nielegalnie można uznać jako faktyczny składnik tkanki miejskiej, prawdę rozwoju XIX-wiecznego miasta. Dlatego współczesne łódzkie ściany powinny wpisywać się w kontekst istniejącego otoczenia, współgrać z architekturą elewacji frontowej budynku, tworząc obudowę przestrzeni publicznej odpowiedniej jakości.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych