Słoneczne mieszkanie sposobem na podwyżkę cen ogrzewania

Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że w tym roku rachunek gospodarstw domowych za gaz wzrośnie średnio o 54 proc. Czy jedynym sposobem na oszczędności będzie przykręcenie kaloryferów i przyzwyczajenie się do chłodniejszej temperatury w pomieszczeniach? Okazuje się, że w walce z podwyżkami cen ogrzewania istotny będzie m.in. poziom nasłonecznienia mieszkań.

Autor: housemarket.pl 14 stycznia 2022 13:53

  • Z początkiem nowego roku Polacy muszą przygotować się na wzrosty opłat związanych z utrzymaniem mieszkania.
  • Już w grudniu 2021 mieszkańcy niektórych bloków w Warszawie otrzymali zawiadomienia o rosnących należnościach za ogrzewanie, które w większości wynikają ze wzrostu cen ciepła.
  • Największe znaczenie w zakresie kosztów ma oczywiście odpowiednia izolacja termiczna budynku oraz właściwy system do zarządzania, dostosowania i uruchamiania ogrzewania w zależności od warunków atmosferycznych.

Drastyczne podwyżki cen ciepła w 2022

Podwyżki opłat za ogrzewanie mogą być w tym roku rekordowe. Specjaliści tłumaczą to głównie wzrostem cen m.in. gazu i energii, ale także wzrostem kosztów zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Wysokość cen za ogrzewanie będzie związana także z ceną samego paliwa, a ta jak wiemy znacznie poszybowała w ostatnim roku w górę. Polacy coraz częściej łapią się za głowę, z niedowierzaniem patrząc na rachunki i szukają rozwiązania patowej sytuacji.

Jak bronić się przed podwyżkami? Największe znaczenie w zakresie kosztów ma oczywiście odpowiednia izolacja termiczna budynku oraz właściwy system do zarządzania, dostosowania i uruchamiania ogrzewania w zależności od warunków atmosferycznych. Sprawia on, że użytkownicy mają większą kontrolę nad kosztami. A na co szczególną uwagę powinni zwrócić wszyscy ci, którzy w nadchodzącym okresie dopiero staną przed wyborem nowego własnego „M”?

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Słoneczne mieszkanie sposobem na drożyznę

Jak wskazują eksperci, w obliczu trwającego boomu na rynku mieszkaniowym, w celu obniżenia kosztów ogrzewania, powinniśmy postawić na wybór nieruchomości słonecznych, takich w których przez większą cześć dnia (ponad 50 proc. czasu) zapewniony jest bezpośredni dostęp do promieni słońca.

- Słoneczny apartament posiadający okna od strony południowej przyjmuje do swojego wnętrza aż cztery razy więcej ciepła niż ten, który skierowany jest na północ. Dzięki temu nie musimy tak szybko włączać kaloryferów ani zapalać światła. Nie dość, że przyjemniej się w takim mieszkaniu mieszka, to dodatkową zaletą i ulgą dla właścicieli będą niższe rachunki za ogrzewanie przez cały okres użytkowania tego typu lokalu. W obecnie panujących realiach mogą być to naprawdę znaczące kwoty – wskazuje Robert Chojnacki, założyciel serwisu z nieruchomościami tabelaofert.pl.

Jednocześnie dodaje że, wbrew obiegowej opinii normy doświetlenia w Polsce są jednymi z bardziej restrykcyjnych w Europie, a nowe mieszkania w zdecydowanej większości są dobrze zaprojektowane.

Z pomocą przy wyborze dobrze nasłonecznionych mieszkań przychodzi serwis z nieruchomościami tabelaofert.pl. Portal przeanalizował w swojej ofercie - nie tylko dla mieszkania, ale także dla każdego pomieszczenia osobno - to w jakich godzinach wpadają do niego bezpośrednio promienie słoneczne.

- Wprowadzamy na rynek narzędzie, które pomoże jeszcze lepiej dopasować mieszkanie do stylu życia naszych klientów, a w obecnej sytuacji - również obniżyć rachunki za ogrzewanie. W naszym portalu dla każdego okna mieszkania liczone jest nasłonecznienie, a następnie dla pomieszczenia zliczane są sumaryczne dane ze wszystkich okien. Dzięki temu nasi klienci po raz pierwszy mogą sprawdzić dokładnie, przez ile godzin w ciągu dnia nie tylko w ich mieszkaniach, ale nawet w każdym pomieszczeniu gościć będą promienie słoneczne – mówi Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl.

Oprogramowanie liczy czas dostępu według czasu słonecznego dla równonocy, w godzinach od 07:00 do 17:00. Obecnie w ofercie portalu dostępnych jest już prawie 6 tys. mieszkań i domów z całej Polski, dla których klienci sprawdzić mogą nasłonecznienie.

Regulacje prawne w naszym kraju określają minimalny czas, w którym promienie słoneczne mają docierać do mieszkania na 3 godziny w czasie równonocy. Według tych norm maksymalny możliwy czas nasłonecznienia wynosi 10 godzin.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych