Słupsk rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic miasta

W środę w Słupsku rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta. Potrwają do 18 marca - poinformowała rzeczniczka prasowa słupskiego magistratu Monika Rapacewicz.

Autor: PAP 09 lutego 2022 10:15

Słupscy radni 29 grudnia 2021 r. przyjęli uchwałę w sprawie zmiany granic miasta. Słupsk (woj. pomorskie) miałby powiększyć się o ościenne miejscowości w obrębie gminy Słupsk. Chodzi o Bierkowo, Włynkówko, Krępę Słupską, Płaszewko, Siemianice i Strzelino. Wówczas podjęto także uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie. Ze względu na błędny zapis o terminie wejścia jej w życie 17 stycznia głosowano raz jeszcze nad poprawionym dokumentem. Został przyjęty przez radnych i w środę konsultacje się rozpoczęły. Potrwają do 18 marca.

Jak podała Rapacewicz, mieszkańcy Słupska opinię o planowanym poszerzeniu granic miasta mogą wyrazić, stawiając znak X w oknie pod jednym z trzech wariantów odpowiedzi na pytanie zawarte w ankiecie konsultacyjnej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodała, że ankieta udostępniona została elektronicznie, na stronie internetowej www.slupsk-laczy.pl i w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim w Słupsku (plac Zwycięstwa 3, pok. 8) i w jednostkach organizacyjnych miasta. Wypełnioną i podpisaną można odesłać na adres: urzad@um.slupsk.pl lub dostarczyć do urzędu.

Zgodnie z procedurą po konsultacjach społecznych wniosek o zmianie granic wraz z wynikami tych konsultacji rada miejska uchwałą skieruje do wojewody, który opiniuje go i następnie przekazuje ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Stosowny wniosek do MSWiA powinien zostać złożony do 31 marca 2022 r. Ostateczną decyzję o uwzględnieniu wniosku podejmie do 30 czerwca 2022 r. Rada Ministrów. Jeśli ta będzie pozytywna, zmiany granic Słupska wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r.

Słupska rada miejska w ramach swych uprawnień uchwałą z 17 stycznia zadeklarowała przyszłym mieszkańcom Słupska, którzy staną się nimi, jeśli dojdzie do rozszerzenia granic miasta, utrzymanie i modernizację istniejącej infrastruktury zabytkowej, technicznej i komunalnej, a także terenów zielonych i rekreacyjnych w anektowanych miejscowościach. Zapewniła, że kontynuowane będą tam rozpoczęte inwestycje w zakresie infrastruktury technicznej i komunalnej. Na utrzymanie mogą liczyć szkoły i przedszkola (w tym m.in. na zachowanie kadry), świetlice, a dodatkowo na wsparcie także ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe i organizacje pozarządowe.

Ponadto w uchwale zadeklarowano objęcie przyszłych mieszkańców miasta komunikacją MZK Słupsk, zapewnienie im dostępu do środków w budżecie obywatelskim na poziomie nie mniejszym niż obecny fundusz sołecki, a także wprowadzenie jednakowej polityki taryfowej w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami. Rolnicy z miejscowości, o które Słupsk, chciałby się powiększyć, mają także zachować prawo do hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu.

Mimo tych zapewnień przeciwko planom Słupska protestowano 7 lutego. Przeciwnicy aneksji części gminy Słupsk przeszli ulicami miasta w Marszu Przyjaźni. Wcześniej, bo już 11 stycznia, Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego przyjął stanowisko sprzeciwiające się inicjatywie Słupska zmierzającej do powiększenia terytorium miasta o gminy Słupsk i powiatu słupskiego. Jego członkowie zaapelowali do władz Słupska, by wycofały się z planowanej aneksji. Przypomnieli, że podobne próby podejmowano w latach 2008-2009 i 2015-2016. Wówczas mieszkańcy miejscowości sprzeciwili się przyłączeniu do Słupska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych