Słupsk rozważa zmianę granic miasta

Rada Miasta Słupska w poniedziałek ponownie zajęła się kwestią zmiany granic miasta. Ze względu na błędny zapis w uchwale z grudnia ub.r., dotyczący konsultacji, radni ją uchylili i przyjęli poprawioną. Przyjęli też deklarację skierowaną do przyszłych mieszkańców Słupska.

Autor: PAP 17 stycznia 2022 16:05

Słupscy radni 29 grudnia 2021 r. bez głosów sprzeciwu i wstrzymujących się przyjęli uchwałę w sprawie zmiany granic miasta. Słupsk (woj. pomorskie) miałby powiększyć się o ościenne miejscowości położone obecnie w obrębie gminy Słupsk. Chodzi o Bierkowo, Włynkówko, Krępę Słupską, Płaszewko, Siemianice i o Strzelino.

Na grudniowej sesji przyjęli też uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta. Ze względu na błędny zapis o terminie wejścia w życie uchwały w poniedziałek na nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek prezydent miasta radni jeszcze raz pochylili się nad poprawionym już dokumentem. Zagłosowali za jego przyjęciem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Komplet 23 radnych podjął również uchwałę w sprawie deklaracji skierowanej do przyszłych mieszkańców Słupska, którzy staną się nimi, jeśli dojdzie do rozszerzenia granic miasta.

Rada miasta w ramach swych uprawnień zadeklarowała utrzymanie i modernizację istniejącej infrastruktury zabytkowej, technicznej i komunalnej, a także terenów zielonych i rekreacyjnych. Zapewniła, że kontynuowane będą rozpoczęte inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i komunalnej. Na utrzymanie mogą liczyć szkoły i przedszkola (w tym m.in. na zachowanie kadry), świetlice, a dodatkowo na wsparcie także ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe i organizacje pozarządowe.

Ponadto w uchwale zadeklarowano objęcie przyszłych mieszkańców miasta komunikacją MZK Słupsk, zapewnienie im dostępu do środków w budżecie obywatelskim na poziomie nie mniejszym niż obecny fundusz sołecki, a także wprowadzenie jednakowej polityki taryfowej w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami. Rolnicy z miejscowości, o które Słupsk, chciałby się powiększyć, mają także zachować prawo do hodowli bydła, trzody chlewnej i drobiu.

Uchwały nie poszerzono o zapis o zachowaniu istniejących miejscowych planów przestrzennego zagospodarowania dla terenów mających zostać przejętych przez miasto, bo, jak zapewniła prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, stanie się to obligatoryjnie.

Na sesji wyjaśniono, że liczba mieszkańców, którą Słupsk zyskałby po zmianie granic, nie wpłynie na liczbę radnych w radzie miasta.

Wniosek o zmianie granic wraz z wynikami przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami po skierowaniu go przez radę do wojewody powinien trafić do MSWiA do 31 marca 2022 r. Jeśli tak się stanie, ostateczną decyzję o uwzględnieniu wniosku podejmie do 30 czerwca 2022 r. Rada Ministrów. Zmiany granic Słupska weszłyby wówczas w życie od 1 stycznia 2023 r.

Konwent Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego 11 stycznia przyjął stanowisko sprzeciwiające się inicjatywie Słupska zmierzającej do powiększenia terytorium miasta o gminy Słupsk i powiatu słupskiego. Jego członkowie zaapelowali do władz Słupska, by wycofały się z planowanej aneksji. Przypomnieli, że podobne próby podejmowano w latach 2008-2009 i 2015-2016. Wówczas mieszkańcy miejscowości sprzeciwili się przyłączeniu do Słupska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych