Smartdomy to nie luksus, lecz przyszłość

Czym tak naprawdę jest dom inteligentny? Jak obalić mity funkcjonujące na jego temat i odróżnić funkcjonalność od gadżeciarstwa – o tym dyskutowali w czasie 4 Design Days uczestnicy debaty „Smart-living – luksus, który się opłaca”.

Autor: Publikator 17 lutego 2017 16:08

Do niedawna innowacje pod znakiem smartdomu były raczej innowacją niż trendem. Obecnie, za sprawą lawinowo rosnącej popularności urządzeń mobilnych w coraz większym stopniu wkraczają do naszych domów. Coraz częściej chcemy, aby urządzenia upraszczały nam codzienne prace, chcemy sterować całym domem za pomocą smartfonu, a producenci w coraz większym stopniu nam to umożliwiają. Ale idea domu inteligentnego to o wiele więcej niż myślące gadżety.

- Dom inteligentny powstał po to, aby upraszczać nam codzienne funkcjonowanie – mówił Maciej Turski, założyciel Futunext, popularyzator technologii spod znaku smarthome. – To o wiele więcej niż myślące gadżety. To prawdziwa rewolucja w zakresie automatyzacji zarządzania domem, biurem, sklepem, nawet przestrzenią miejską.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Uczestnicy debaty omówili rozwiązania spod znaku smart dostępne na polskim rynku oraz najnowsze rynkowe trendy w tym zakresie. Dotyczą one personalizacji – dostosowywania domu do własnych indywidualnych potrzeb, komfortu – upraszczania codziennych czynności, oszczędności energii i obniżenia kosztów utrzymania domu, a także kontroli i bezpieczeństwa.

Inteligentne domy mogą budzić obawy związane z ochroną prywatności czy bezpieczeństwem danych i możliwościami przejęcia kontroli nad urządzeniami sterowanym zdalnie. Także i tego wątku nie mogło zabraknąć w dyskusji, której uczestnicy zastanawiali się, czy niepokój ten jest uzasadniony, jak zadbać o bezpieczeństwo danych i jakie rozwiązania oferują producenci na wypadek awarii lub świadomej działalności człowieka. Omówiono również możliwości wprowadzania technologii spod znaku domu inteligentnego do gotowych już domów oraz możliwość rozbudowy inteligentnych systemów w miarę rozwoju potrzeb czy możliwości finansowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych