Solidny dach zawsze w cenie

Każdy z etapów budowy dachu to przede wszystkim koszty i to niemałe. Wydatki rzędu kilkudziesięciu złotych stanowią jednak zło konieczne, jeśli poszycie ma dobrze pełnić swoją rolę i dbać o ciepłe oraz suche wnętrze domu przez lata.

Autor: HouseMarket.pl 06 lutego 2017 12:08

Do kluczowych elementów domu należy dach, dlatego też to właśnie on powinien znaleźć się na samym końcu listy potencjalnych źródeł oszczędności.

Wstępne kalkulacje

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na finalną cenę dachu największy wpływ ma przede wszystkim złożoność konstrukcji.

– Dachy dwuspadowe będą oczywiście bardziej ekonomiczne, niż skomplikowane poszycia wielopołaciowe. Kształt i wielkość dachu determinuje projekt domu. Dlatego jeśli już na samym początku chcielibyśmy choć trochę ograniczyć budżet budowlany, warto ewentualne modyfikacje skonsultować z architektem. Wszelkie późniejsze oszczędności mogą stać się przyczyną przykrych niespodzianek w przyszłości, kiedy na ścianach zaczną pojawiać się zacieki, a notorycznie wyziębione poddasze przyczyni się do zwiększenia kosztów ogrzewania domu – tłumaczy ekspert firmy Blachotrapez, Antoni Luberda.

Wiążąca więźba

Fundamentem dachu jest więźba, budowana z drewnianych belek. Surowiec nie może być przypadkowy, ponieważ od niego zależy solidność i wytrzymałość poszycia. Najlepszym materiałem jest czterostronnie strugane drewno konstrukcyjne, suszone komorowo.

Na długowieczność więźby ma wpływ gatunek drewna, który powinien cechować się trwałością i twardością (np. modrzew, cis) oraz optymalną wilgotnością (około 17 proc.). Wykorzystać można także tarcicę z drzew iglastych, która nie może być jednak spękana, wypaczona, ani zbyt nieregularnie usłojona. Każde drewno wymaga także impregnacji, chroniącej przed rozwojem grzybów, pleśni i szkodników.

Dekarska precyzja

Wzniesiona na murłatach więźba jest następnie foliowana lub deskowana, w zależności od rodzaju materiału pokryciowego oraz wymogów projektowych. Membrana stanowi warstwę hydroizolacyjną, dlatego wybór gorszego materiału może przyczynić w przyszłości do zawilgocenia poddasza.

– Nieodłączną częścią konstrukcji dachu są również kominy, system orynnowania, a także okapy i okna dachowe. Ponadto, budując dach należy zwrócić uwagę nie tylko na solidność więźby oraz jakość akcesoriów dachowych. Komponentem solidnego poszycia jest także fachowy montaż, na który standardowo przeznacza się około 50 proc. budżetu zaplanowanego na budowę dachu. Dlatego też prace od początku do końca powinny przebiegać pod okiem wykwalifikowanego dekarza, który bezbłędnie zamontuje i wykończy wszystkie elementy – przestrzega ekspert firmy Blachotrapez.

Bez pomocy fachowca, nawet pomimo wyboru najlepszych na rynku produktów, montaż dachu może zakończyć się fiaskiem.

Pokrycie się ceni

Finalną barierą, chroniącą dom przed czynnikami zewnętrznymi, jest materiał pokryciowy. Im lepsza jakość i wyższe parametry wybranego produktu, tym większa pewność, że dach nie będzie wymagał ciągłych napraw.

– Koszt dachu, bez ryzyka dla jego solidności, można ograniczyć decydując się na lekkie, niemniej wytrzymałe pokrycie. Przykładowo blachodachówka, ze względu na niedużą wagę, pozwala na wykonanie mniej masywnej więźby. Ciężkie dachówki ceramiczne powodują, że krokwie i murłaty muszą powstać z najtwardszych gatunków drewna i belek o znacznie większym przekroju. Dlatego też pokrycie 1mkw. dachu dachówką tradycyjną jest o około 20-50 proc. droższe niż w przypadku blachodachówki – mówi ekspert.

Blachodachówka pozwala ponadto na precyzyjne przycięcie arkuszy, dzięki czemu dokładnie można obliczyć i dopasować ilość wymaganego materiału do kształtu budowanego dachu. Pokrycie blaszane idealnie nadaje się do krycia dachów dwupołaciowych, które są zarazem rozwiązaniem najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym. Ich prosta linia sprawia, że nawet przy wyborze najlepszych produktów cena będzie znacznie niższa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych