Sopot: dwa akademiki dla uchodźców z Ukrainy przekazał miastu Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański przekazał na rok dwa akademiki, w których schronienie znajdzie prawie 400 uchodźców z Ukrainy. Budynki były wyłączone z użytkowania. Miasto je wyposażyło i przygotowało do zamieszkania.

Autor: PAP 04 kwietnia 2022 09:37

W piątek stosowną umowę podpisali rektor uczelni i prezydent Sopotu - poinformowały władze Uniwersytetu Gdańskiego.

"Dziękuję wszystkim służbom za sprawne przywrócenie tych budynków do tymczasowego użytkowania. Porozumienie o współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Urzędem Miasta Sopotu jest jednym z pierwszych wspólnych działań zmierzających do udzielenia pomocy osobom, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy i znalazły się w Sopocie" - powiedział cytowany w komunikacie rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na mocy porozumienia uniwersytet nieodpłatnie użyczył miastu dwa domy studenckie: nr 8, przy ul. 1 Maja, i nr 9, przy ul. Bitwy pod Płowcami. Budynki były wyłączone z użytkowania. Sopot zobowiązał się do przygotowania obu obiektów, doprowadzenia do uzyskania wszystkich niezbędnych zgód do tymczasowego wykorzystania, a zwłaszcza wyposażenia ich tak, by mogli w nich jak najszybciej zamieszkać uchodźcy. W budynkach schronienie znajdzie prawie 400 osób.

"Kiedyś miasto przekazało grunt uczelni, a teraz uniwersytet odwdzięcza się sercem. Zależy nam na zapewnieniu naszym gościom jak najbardziej godnych warunków życia. Dzięki organizacji miejsc noclegowych w akademikach uniknęliśmy konieczności lokowania naszych gości z Ukrainy np. w dużych salach gimnastycznych" - zaznaczył cytowany w komunikacie prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Rzeczniczka prezydenta Sopotu Izabela Heidrich przekazała, że pierwsi goście z Ukrainy już znaleźli schronienie w akademikach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych