Sosnowiec kończy budowę 88 mieszkań komunalnych

Samorząd Sosnowca kończy rozpoczętą w połowie 2020 r. budowę czterech nowych budynków z 88 mieszkaniami komunalnymi. We wtorek miasto podało warunki ich udostępnienia, zaznaczając, że sformułowano je tak, aby jesienią do mieszkań wprowadzili się tylko solidni najemcy.

Autor: Housemarket.pl 10 maja 2022 13:47

Jak podkreślił rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, są to pierwsze zupełnie nowe mieszkania komunalne budowane przez miasto od 50 lat.

Umowę na budowę czterech budynków, w których będzie 88 mieszkań - w tym osiem przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami - Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał w lipcu 2020 r. Obecnie budynki są wykańczane. Zainteresowani najmem powinni zgłaszać się do Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych lub Wydziału Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracownicy tych jednostek sprawdzą, czy przyszli najemcy będą lub są zdolni do regulowania czynszu i opłat niezależnych (media). Dla osób, które będą chciały zamienić obecne mieszkanie komunalne, istotna będzie opinia dotychczasowego administratora.

Mieszkania na nowym osiedlu będą przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają uprawnienia do zamiany lub najmu lokalu komunalnego. Podstawowym warunkiem jest dochód na osobę w gospodarstwie domowym w okresie ostatnich trzech miesięcy nie wyższy niż 200 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie domowym jednoosobowym lub 150 proc. w wieloosobowym.

Najemcą lokalu nie może zostać osoba, która: ma zaległości w związku z korzystaniem z lokalu (jest dłużnikiem), posiada tzw. roszczenie regresowe wobec gminy Sosnowiec, w okresie ostatnich pięciu lat otrzymała ulgi na spłatę zaległości, w przeszłości dokonała samowolnego zajęcia lokalu, w okresie pięciu lat zbyła prawo własności do lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego lub jego części, albo też w ostatnim roku pobierała dodatek mieszkaniowy lub korzystała z obniżki dochodowej.

Mieszkania mają powierzchnię od 38 m kw. do 57 m kw. Stawka czynszu wyniesie 11,85 zł za m kw. i wynika ze wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia, ogłaszanego przez wojewodę śląskiego. Czynsz za najmniejsze mieszkanie wyniesie więc ok. 460 zł, a za największe nieco ponad 680 zł. Mieszkań na nowym osiedlu przy ul. Traugutta nie będzie można kupić.

Mieszkania mają wykończone łazienki (kafelki, armatura), tynki gipsowe, wszystkie instalacje i drzwi zewnętrzne. Są wyposażone w centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę z sieci. Lokatorzy muszą zadbać m.in. o drzwi wewnętrzne i wyposażenie. Na osiedlu będzie plac zabaw, miejsca parkingowe oraz po sześć wynajmowanych w przetargu miejsc w garażach w każdym budynku.

Osiedle wyposażone będzie w instalacje fotowoltaiczne, wspierające zasilanie części wspólnych budynków. Jest przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami; przewidziano podjazdy do budynków, rampy i duże windy. Projekt osiedla wybrano w 2017 r. w konkursie, w którym uczestniczyło sześć pracowni.

Sosnowiec równolegle przygotowuje ofertę dla mieszkańców, którzy zarabiają za dużo, aby ubiegać się o mieszkanie komunalne, a za mało, by otrzymać kredyt hipoteczny. Trwa budowa nowego osiedla przy ul. Naftowej. W 12 budynkach znajdzie się tam prawie 300 mieszkań. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych