Sosnowiec przebuduje część placu przed dworcem, tzw. Patelnię

Część otwartej przestrzeni przed dworcem kolejowym w Sosnowcu, noszącej nazwę Placu Stulecia, odnowi do połowy przyszłego roku samorząd tego miasta. Remont placu, nazywanego lokalnie "Patelnią", zakłada m.in. wprowadzenie tam większej ilości zieleni.

Autor: PAP 17 listopada 2021 12:07

Będzie to uzupełnienie już prowadzonych prac w tym rejonie miasta. Trwa przebudowa zasadniczej części placu przed dworcem, gdzie dotychczas znajdował się parking. Kolej odnawia też elewację dziewiętnastowiecznego budynku dworca kolejowego.

Jak przekazał w środę rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy, oprócz głównych prac, dzięki którym w miejscu przydworcowego parkingu pojawi się plac z gastronomią, zielenią i miejscami do odpoczynku, miejska spółka zarządzająca Placem Stulecia zmieni też wschodnią część otwartej przestrzeni.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Chcemy, aby na Patelni pojawiło się więcej zieleni. W okolicach pomnika Jana Kiepury przeprowadzony zostanie remont płyty stropowej, uszczelnienie i odkrycie nawierzchni" - zapowiedział, cytowany przez Łysego, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych Rafał Łydek.

Jak zaznaczył, nawierzchnia ta nie zostanie odtworzona, bo w tym miejscu zaplanowano zieleniec. "Nadal będzie można sobie usiąść i odpocząć, ale na pewno okoliczności będą temu bardziej sprzyjały" - ocenił Łydek.

Odtworzone zostaną skarpy, które znajdują się po obu stronach schodów wiodących do obniżenia terenu przed prowadzącym do dworca podziemnym pasażem. Nawierzchnia dolnej części "Patelni" będzie nawiązywała do obecnej. Na jej środku też pojawi się zieleniec, a z nim mała architektura

Przetarg na wykonanie odświeżenia przestrzeni już przeprowadzono; wygrała firma Remdom z Dąbrowy Górniczej z ceną prawie 1,3 mln zł. Remont powinien zakończyć się przed wakacjami 2022 r. W tym czasie gotowy ma już być plac przed dworcem, przy którym prace opóźniają się.

Dworzec kolejowy w Sosnowcu powstał w połowie XIX w. na odnodze linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, wiodącej od stacji Ząbkowice w kierunku Katowic (zasadnicza linia kończyła się stacją Granica, obecnie Sosnowiec-Maczki). Prace projektowe pod kątem nowej reprezentacyjnej przestrzeni przed sosnowieckim dworcem wykonano w 2018 r.

Cały teren przed sosnowieckim dworcem kolejowym jest przecięty ważną miejską arterią, ul. 3 Maja. Miasto - przy wsparciu środków unijnych - wyremontowało w poprzednich latach tę ulicę na odcinku ponad 4 km. Równolegle skorzystało z pomocy katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w organizacji konkursu na nowy kształt głównej reprezentacyjnej przestrzeni.

Zwycięska praca zakładała m.in. wygospodarowanie po zachodniej stronie ul. 3 Maja, przed dworcem kolejowym, nowego placu, roboczo nazwanego Placem Metropolii, przy którym mógłby stanąć nowy budynek. Projektant proponował częściowe przykrycie obniżonej części Placu Stulecia (czyli Patelni).

Ze względu m.in. na koszty realizacji zakres umowy z pracownią objął jedynie strefę bliższą dworcowi: mieszczącą się między dawnym domem handlowym "Sezam" z jednej strony oraz kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa z drugiej strony - do osi ulicy 3 Maja. Ta część projektu została też istotnie zmodyfikowana.

W ostatecznym projekcie zwiększono ilość roślin, przewidując np. dodatkowych kilkadziesiąt drzew czy zielone zadaszenia konstrukcji wejść do pasażu podziemnego i nowego budynku gastronomicznego. Uwzględniono wiele przejść między zielenią, z małą architekturą i siedziskami.

W południowej części placu powstaje szklany pawilon - budynek usługowy zbudowany na planie okręgu, z kilkudziesięcioma metrami kwadratowymi przestrzeni, pod kątem gastronomii. Na wysokości dworca wyznaczono miejsce z parkingiem typu "kiss and ride", a także miejsca do parkowania i infrastrukturę dla osób z niepełnosprawnościami.

Zakres robót - poza przebudową placu - obejmuje też budowę (w formule "projektuj i buduj") parkingu na 50-60 miejsc dla samochodów za pobliskim budynkiem dawnego domu towarowego "Sezam".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych