Sosnowiec zamówił przebudowę części placu przed dworcem

Odnowienie części otwartej przestrzeni przed dworcem kolejowym w Sosnowcu, noszącej nazwę Placu Stulecia, zamówił w środę samorząd miasta. Remont placu nazywanego lokalnie "Patelnią", zakładający m.in. wprowadzenie tam zieleni, ma potrwać do połowy 2022 r.

Autor: PAP 24 listopada 2021 15:34

Będzie to uzupełnienie już prowadzonych prac w tym rejonie miasta. Trwa przebudowa zasadniczej części placu przed dworcem, gdzie dotychczas znajdował się parking. Kolej odnawia też elewację dziewiętnastowiecznego budynku dworca kolejowego.

Jak przekazały w środę służby prasowe sosnowieckiego magistratu, zarządzający Placem Stulecia Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w tym mieście podpisał wartą prawie 1,3 mln zł umowę z firmą Remdom z Dąbrowy Górniczej. Prace projektowe mają powstać do stycznia 2021 r., potem powinny ruszyć prace w terenie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Prace zakończą się późną wiosną. Wykonawca przygotuje teren, a my wtedy zajmiemy się zielenią. Chcemy, aby na dole Patelni pojawił się symbol Sosnowca - sosna" - powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. "Wierzę, że będzie to kolejny krok do ożywienia tego miejsca" - dodał.

Zgodnie z deklaracjami inwestora na tzw. Patelni pojawi się więcej zieleni. W okolicach pomnika Jana Kiepury wykonany zostanie remont płyty stropowej, uszczelnienie oraz odkrycie nawierzchni, w tym miejscu zaplanowano bowiem zieleniec. Odtworzone zostaną skarpy po obu stronach schodów wiodących do obniżenia terenu przed podziemnym pasażem prowadzącym do dworca. Odnowiona nawierzchnia dolnej części Patelni ma nawiązywać do obecnej. Na jej środku też pojawi się zieleniec i mała architektura.

Remont ma zakończyć się przed wakacjami 2022 r. W tym czasie gotowy powinien już być plac przed dworcem, przy którym prace opóźniają się.

Dworzec kolejowy w Sosnowcu powstał w połowie XIX w. na odnodze linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, wiodącej od stacji Ząbkowice w kierunku Katowic (zasadnicza linia kończyła się stacją Granica, obecnie Sosnowiec-Maczki). Prace projektowe pod kątem nowej reprezentacyjnej przestrzeni przed sosnowieckim dworcem wykonano w 2018 r.

Cały teren przed sosnowieckim dworcem kolejowym jest przecięty ważną miejską arterią, ul. 3 Maja. Miasto - przy wsparciu środków unijnych - wyremontowało w poprzednich latach tę ulicę na odcinku ponad 4 km. Równolegle skorzystało z pomocy katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w organizacji konkursu na nowy kształt głównej reprezentacyjnej przestrzeni.

Zwycięska praca zakładała m.in. wygospodarowanie po zachodniej stronie ul. 3 Maja, przed dworcem kolejowym, nowego placu, roboczo nazwanego Placem Metropolii, przy którym mógłby stanąć nowy budynek. Projektant proponował częściowe przykrycie obniżonej części Placu Stulecia (czyli Patelni).

Ze względu m.in. na koszty realizacji zakres umowy z pracownią objął jedynie strefę bliższą dworcowi: mieszczącą się między dawnym domem handlowym "Sezam" z jednej strony oraz kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa z drugiej strony - do osi ulicy 3 Maja. Ta część projektu została też istotnie zmodyfikowana.

W ostatecznym projekcie zwiększono ilość roślin, przewidując np. dodatkowych kilkadziesiąt drzew czy zielone zadaszenia konstrukcji wejść do pasażu podziemnego i nowego budynku gastronomicznego. Uwzględniono wiele przejść między zielenią, z małą architekturą i siedziskami.

W południowej części placu powstaje szklany pawilon - budynek usługowy zbudowany na planie okręgu, z kilkudziesięcioma metrami kwadratowymi przestrzeni, pod kątem gastronomii. Na wysokości dworca wyznaczono miejsce z parkingiem typu "kiss and ride", a także miejsca do parkowania i infrastrukturę dla osób z niepełnosprawnościami.

Zakres robót - poza przebudową placu - obejmuje też budowę w formule projektuj i buduj parkingu na 50-60 miejsc dla samochodów za pobliskim budynkiem "Sezamu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych