Społeczne Agencje Najmu pomogą w dostępie do mieszkań dla osób o średnich i niższych dochodach

Dzięki znowelizowanej ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego będą mogły powstawać Społeczne Agencje Najmu. Nowe przepisy wchodzą w życie w piątek - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Autor: PAP 23 lipca 2021 10:57

Społeczne Agencje Najmu to podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych - czytamy w piątkowym komunikacie MRPiT.

Jak poinformowano, Społeczne Agencje Najmu będą mogły powstawać dzięki znowelizowanej ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, której przepisy weszły w życie w piątek 23 lipca.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Proponowane rozwiązania przewidują narzędzia sprzyjające zaspokajaniu jednej z najważniejszych potrzeb każdego człowieka - potrzeby posiadania domu" - powiedział cytowany w komunikacie wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. "Oferując gminom nowe instrumenty, umożliwiające rozszerzenie oferty mieszkań dostępnych np. dla młodych ludzi zakładających rodziny, możemy przyczynić się również do stworzenia przyjaznej przestrzeni dla rozwoju rodziny i zmniejszenia problemu demograficznego, a to jedno z większych wyzwań stojących teraz przed nami" - dodał.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka oceniła, że "model Społecznych Agencji Najmu ma na celu łagodzenie niekorzystnego wpływu epidemii na rynek najmu".

Jak wyjaśniła, "Społeczne Agencje Najmu to podmioty, które będą pośredniczyć pomiędzy właścicielami mieszkań na wynajem oraz osobami o średnich lub niższych dochodach, które chcą wynająć mieszkanie".

Społeczne Agencje Najmu będą mogły wydzierżawiać mieszkania poniżej stawek rynkowych - podało MRPiT. Pozwoli im to na wynajmowanie tych mieszkań osobom, które znajdują się w trudniejszej sytuacji życiowej i nie mogą sobie pozwolić na samodzielny najem lub zakup mieszkania - dodano.

Resort poinformował również, że najemcy mieszkań od SAN będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start.

Według MRPiT model Społecznych Agencji Najmu pozwoli gminom zwiększyć ofertę mieszkaniową na swoim terenie bez konieczności ponoszenia przez nie wydatków na ich budowę. Nawiązanie przez samorząd współpracy z SAN pozwoli na wykorzystanie w tym celu istniejących lokali, pozyskanych np. z komercyjnego rynku najmu - czytamy w komunikacie. Resort dodał również, że działalność SAN może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności obrotu mieszkaniami na wynajem.

Wchodząca w piątek w życie ustawa określa podmioty uprawnione do prowadzenia działalności SAN oraz zasady ich działania - podano.

Społeczne Agencje Najmu będą specjalizować się w pozyskiwaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych. "Oferując długoletnią dzierżawę z gwarancją czynszu, będą mogły wynegocjować obniżenie jego stawki" - napisano. "Jak wskazują doświadczenia zagraniczne, obniżka może wynieść nawet ok. 20 proc." - dodano. Według MRPiT, dodatkową zachętą dla właścicieli do wydzierżawiania lokali SAN są zaproponowane w ustawie zwolnienia podatkowe, w tym - zwolnienie z podatku VAT.

Kryteria dla osób, które będą mogły ubiegać się o najem w ramach SAN ma ustalać gmina w uchwale - podano w komunikacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych