Sprzedający windują ceny w Warszawie

Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły o prawie 5 proc. w ciągu minionych 12 miesięcy. Na niekorzyść kupujących działa również to, że banki podwyższają marże kredytowe.

Autor: HouseMarket.pl 29 marca 2017 14:47

Na szczęście niedawna wypowiedź prezesa NBP daje nadzieję na to, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie do końca 2018 r.

Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera, dla zainteresowanych kupnem mieszkania w Warszawie przy wsparciu kredytu, jedną z ważniejszych informacji jest to, że rosną marże kredytowe. W przypadku kredytu z wysokim (25 proc.) wkładem własnym, obecnie średnia marża (2,15 proc.) jest najwyższa od kwietnia 2010 r. Mimo to kredyty hipoteczne nadal można jednak określić jako tanie. Ich średnie oprocentowanie wynosi 3,86 proc. Dla porównania siedem lat temu było to 6,4 proc. Dodatkowo to niskie oprocentowanie prawdopodobnie pozostanie z nami przez dłuższy czas.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– W ostatnim czasie pojawiła się dobra informacja dla osób planujących zaciągnąć kredyt. Prezes NBP zasugerował, że stopy procentowe w naszym kraju mogą nie wzrosnąć nie tylko w tym, ale być może w całym 2018 roku. Dłużej będzie więc można cieszyć się niskimi ratami. Nie należy jednak przesadzać z kwotą zadłużenia. Obecnie mamy w Polsce rekordowo niskie stopy procentowe, ale z pewnością nie pozostaną one na tym poziomie na zawsze. W przyszłości wzrosną, a wraz z nimi raty kredytów – uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

W Warszawie drogo, ale w centrum najdrożej

Za mkw. mieszkania w Warszawie kupujący w lutym musieli płacić średnio już 7631 zł., co jest związane ze wzrostem średnich cen transakcyjnych w stolicy, z którym mieliśmy do czynienia w ostatnio analizowanym okresie.

– Przeglądając oferty sprzedaży, można odnieść wrażenie, że w obrębie dzielnic centralnych, wzrost cen jest jeszcze większy. Klienci planujący dokonanie transakcji sprzedaży, opierają się na informacjach o wzroście popytu i windują ceny ponad granicę zdrowego rozsądku, co wydłuża oczekiwanie na transakcję o czas konieczny na „otrzeźwienie” – komentuje Dariusz Mitrowski z warszawskiego oddziału Metrohouse.

Na warszawskim rynku kupowane są lokale o średniej powierzchni 55 mkw., za które nabywający płacą przeważnie 414 tys. zł.

Program MdM zbliża się do końca

Osoby planujące zakup mieszkania w stolicy przy wsparciu programu Mieszkanie dla Młodych powinny się spieszyć. W puli dopłat, o które można starać się w tym roku, pozostało już tylko ok. 90 mln zł.

– Środki wyczerpią się prawdopodobnie jeszcze w kwietniu, a najpóźniej w pierwszej połowie maja. Dodajmy, że obecnie można wnioskować o dopłaty, które zostaną wypłacone dopiero w przyszłym roku. Gdy pieniądze się skończą, ostatnia szansa na takie wsparcie pojawi się w styczniu 2018 r. Wtedy udostępniona zostanie ostania pula środków (381 mln zł) a po jej wyczerpaniu, program zostanie zakończony – informuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych