Sprzedaż mieszkań nie spadła przez koronawirusa. Jest lepiej niż się spodziewano - mówią deweloperzy

W III kwartale br. statystyki sprzedażowe deweloperów mieszkaniowych w większości przypadków wykazały tendencję wzrostową. Jak wypada podsumowanie dziewięciu pierwszych miesięcy 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku minionego?

Autor: housemarket.pl 21 października 2020 08:30

Wyniki sprzedaży mieszkań w trzecim kwartale wyglądają lepiej niż zakładano. Deweloperzy mieszkaniowi zakomunikowali w swoich raportach dość nieoczekiwany, acz zdecydowanie widoczny wzrost sprzedaży mieszkań. Impuls wzrostowy sprzedaży mieszkań w większości przypadków dotyczy zarówno danych kwartalnych, jak i tych liczonych za 9 miesięcy bieżącego roku.

W trzecim kwartale br. Develia sprzedała 358 lokali, czyli o 15 proc. więcej niż w tym samym kwartale w 2019 roku. W ciągu pierwszych 9 miesięcy br. sprzedaż wyniosła 781 lokali, wobec 928 w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy zdecydowane odbicie dynamiki sprzedaży po słabszym okresie spowodowanym lockdownem. Klienci coraz chętniej podejmują decyzje zakupowe, dlatego liczymy na dobry IV kwartał. W osiągnięciu satysfakcjonującej sprzedaży powinna pomóc wysoka liczba rezerwacji - 308 lokali oraz plany wprowadzenia do oferty kolejnych inwestycji - powiedział Mirosław Kujawski, członek zarządu Develii.

Atal z kolei od stycznia do września bieżącego roku zakontraktował 2 083 lokale. W samym tylko trzecim kwartale zawarto 801 umów deweloperskich i przedwstępnych. To o 16 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co istotne, odnotowana w tym czasie sprzedaż wzrosła aż o 49 proc. w porównaniu z drugim kwartałem roku.

- W kolejnych miesiącach trzeciego kwartału notowaliśmy coraz większe zainteresowanie klientów naszą ofertą i rosnącą liczbę zawieranych umów rezerwacyjnych, w lipcu były to 242 umowy, w sierpniu 252, a we wrześniu 307 umów deweloperskich i przedwstępnych. Wrześniowy wynik sprzedaży okazał się najlepszy w całym 2020 roku. Wyniki kontraktacji w minionym kwartale potwierdzają, że sprzedaż na rynku pierwotnym znajduje się obecnie na wysokim i satysfakcjonującym poziomie - powiedział Zbigniew Juroszek, prezes Atal.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding przyznaje, że liczba sprzedanych mieszkań w trzecim kwartale tego roku wyniosła 160 i był to wynik wyższy o ponad 20 proc. niż w drugim kwartale 2020.

- Popyt na mieszkania wrócił do stanu sprzed wybuchu pandemii, co pozwala optymistycznie prognozować wyniki sprzedaży w kolejnych miesiącach. Gorszy niż ubiegłoroczny rezultat wynika z wolumenu dostępnej oferty. Liczne bariery administracyjne, a w szczególności spowodowane pandemią wydłużenie czasu oczekiwania na pozwolenie na budowę, uniemożliwiły nam uruchomienie nowych projektów w założonym terminie, a to w istotny sposób wpłynęło na zubożenie oferty - podsumowuje Małgorzata Ostrowska.

Także Matexi Polska informuje o dobrych wynikach sprzedaży. Jak wyjaśniamMonika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska, szczególnie trzeci kwartał tego roku przyniósł rekordowo wysoką sprzedaż. Złożyła się na to m.in. sprzedaż całego budynku przy ulicy Puławskiej 186 w Warszawie wraz z wykończonymi mieszkaniami do funduszu inwestycyjnego, ale także wprowadzenie w tym czasie na warszawski rynek dużej inwestycji Na Bielany.

- Nie zamierzamy zwalniać tempa także w ostatnim kwartale, co pokazaliśmy uruchamiając niedawno sprzedaż inwestycji Żeromskiego 17. W najbliższych tygodniach planujemy kolejne debiuty w naszej ofercie, zarówno w Warszawie, jak i Krakowie - zdradza Monika Perekitko.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych