Sprzedaż okien i drzwi wzrosła w czerwcu u 65 procentPap - 27 lipca 2020 09:33


Sprzedaż okien i drzwi wzrosła w czerwcu, w porównaniu do maja, u 65 proc. przedsiębiorstw - wynika z raportu “Kondycja firm branży stolarki otworowej w Polsce - czerwiec 2020” przygotowanego przez Centrum Analiz Branżowych (CAB).

Dodano, że u 20 proc. firm sprzedaż wzrosła o więcej niż 20 proc. Znacznie, bo aż do 86 proc., wzrosła również wykorzystywana moc produkcyjna.

"Firmy z branży stolarki zaskakująco dobrze radziły sobie w pierwszym półroczu 2020 roku. Nawet w kwietniu sprzedaż zmalała tylko o 22 proc. Rok do roku, co w przypadku branży, która ponad połowę eksportuje, mogło wydawać się nierealne" - powiedział Maksymilian Miros, analityk CAB.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Mimo pandemii eksport trzymał się mocno. Pomimo spadku sprzedaży do Wielkiej Brytanii oraz Włoch o 40-50 proc., do Francji o 32 proc., na rynku niemieckim odnotowano spadek jedynie o 13,7 proc., a poza UE nasze firmy odnotowały nawet aż 68 proc. wzrost" - dodał Miros.

CAB ocenia, że również dane dotyczące zatrudnienia w firmach związanych ze stolarką otworową są bardzo pozytywne, ponieważ aż 19 proc. przedsiębiorstw twierdzi, że obecnie zatrudnia więcej osób niż przed pandemią (na koniec maja deklarowało tak 6 proc., a na koniec kwietnia 2 proc.). Ponadto aż 98 proc. firm nie planuje zwolnień w lipcu.

Centrum Analiz Branżowych zwraca uwagę, że w czerwcu liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 19,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosty są jeszcze większe - wyniosły one blisko 39 proc.

Paweł Gregorczyk z Forum Branżowego, miesięcznika i portalu poświęconego branży stolarki dodaje, że został wznowiony eksport do takich krajów jak Francja i Włochy, a w wielu krajach powstają krajowe programy renowacji budynków w celu poprawy standardu energetycznego budynków.

"Jest to zapowiedź masowej wymiany okien i drzwi, gdyż wiele państw postrzega budownictwo jako szansę na rozruszanie gospodarki po koronawirusowej stagnacji" - dodaje.