Standardy bezpieczeństwa i higieny pracy w branży budowlanej

Bezpieczeństwo i higiena pracy to pojęcie obejmujące swym zakresem ergonomię stanowiska pracy, skuteczne jej wykonywanie oraz komfort i bezpieczeństwo pracownika. Dla odpowiedzialnego przedsiębiorcy zdrowie i życie ludzkie są największą wartością, a dodatkowo przepisy prawa zobowiązują go do zapewnienia ochrony osób zatrudnionych poprzez odpowiednie wykorzystanie osiągnięć nauki i techniki.

Autor: Housemarket.pl 06 czerwca 2017 14:09

Wedle dzisiejszych standardów zarządzania przedsiębiorstwem, zapewnienie bezpieczeństwa osobom zatrudnionym to nie dodatkowy koszt i marnowanie zasobów firmy, a realizowanie optymalnej strategii organizacyjnej. Komfortowe miejsce pracy oraz dobre samopoczucie pracowników owocuje pożądaną przez pracodawcę efektywnością i lojalnością w stosunku do zakładu pracy. SIG, chcąc utrzymywać zdrowe i bezpieczne środowisko zawodowe, realizuje stały cykl doskonalenia w tym zakresie. Minimalizacja ryzyka i podnoszenie komfortu aktywności zawodowej to polityka dotycząca zarówno zatrudnionych, jak i gości oraz kontrahentów firmy.

Dobry pracownik to świadomy pracownik

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

BHP to unormowany przepisami katalog praw i obowiązków. Ważne jednak, by pracownicy na każdym szczeblu organizacji rozumieli zamysł i dobra praktykę w zakresie bezpieczeństwa pracy. Częstotliwość treningów bezpieczeństwa określona jest przepisami prawa, ale profesjonalne zarządzanie przedsiębiorstwem to również i szacowanie ryzyka, dlatego SIG podchodzi do kwestii elastycznie i w zależności od potrzeb. Co istotne, bardzo dobre efekty przynosi pozytywna komunikacja w zakresie bezpieczeństwa pracy, połączona z regularnymi warsztatami tematycznymi.

Branża budowlana - szczególny przypadek

W branży budowlanej, zwłaszcza w obszarze wykonawstwa, odnotowuje się najwięcej wypadków przy pracy, w tym tych śmiertelnych. Nie słyszymy o tym na co dzień z uwagi na rozproszenie tych zdarzeń, tym niemniej generują one bardzo wysokie koszty społeczne i biznesowe. Świadome tego stanu rzeczy duże firmy budowlane i wykonawcze promują dobre praktyki w zakresie bezpieczeństwa pracy. Dostrzegalny jest ciągły progres w tym obszarze oraz widoczna poprawa świadomości i postaw pracowników.

Szacowanie ryzyka

Cykl szkoleń prowadzonych przez ekspertów SIG dotyczy szerokiej grupy zatrudnionych, natomiast szczególną kategorią są pracownicy działu Magazyn i Transport. Tu katalog ryzyk jest zdecydowanie szerszy, odpowiedzialny pracodawca wprowadza więc dla tej kategorii więcej szkoleń, połączonych z pakietem rozwiązań prewencyjnych. Szczególnie istotny jest proces transportu towaru na budowy i jego rozładunku. Bezpieczne przewożenie i właściwe mocowanie produktów budowlanych wpływa nie tylko na pracowników i flotę, ale dotyczy również innych uczestników ruchu drogowego. Mobilna grupa pracowników to z kolei szkolenia z zakresu bezpiecznej jazdy. Branżowi liderzy wdrażają też pakiet szkoleń i warsztatów z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego.

Bezpiecznie w magazynie i na drodze

Proces transportu materiałów budowlanych to szczególny element w obszarze bezpieczeństwa. SIG, oprócz szkoleń z bezpiecznej jazdy i eco drivingu, zapewnia kierowcom dedykowane szkolenia z zakresu mocowania i przewożenia ładunków. Pracownicy szkoleni są z zakresu prawidłowego rozmieszczenia ładunku, jego mocowania, stosowania pasów mocujących, ich ilości oraz zachowania się ładunku na zakrętach przy danej prędkości. Ponadto szkolimy kierowców, jak prawidłowo załadować samochód i co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo przewożonego ładunku – mówi Bogumiła Czernecka - Kierownik Floty i Transportu, Główny Specjalista ds. Bezpieczeństwa Pracy SIG.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych