Strażacy ostrzegają i apelują o używanie sprawnych urządzeń grzewczychPap - 15 stycznia 2021 11:59


Zapowiadane na najbliższy weekend jeszcze większe ochłodzenie, to również większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla - zaznacza w rozmowie z PAP rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski i apeluje o korzystanie ze sprawdzonych i sprawnych urządzeń grzewczych.

Od 1 października, czyli od początku obecnego sezonu grzewczego, strażacy wyjeżdżali do 1352 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem niemal 600 osób wymagało hospitalizacji, a 27 osób zmarło, z czego cztery ofiary śmiertelne odnotowano w tym roku.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP mł. bryg. Krzysztof Batorski z Państwowej Straży Pożarnej, zapowiadane przez synoptyków na najbliższy weekend duże ochłodzenie to również większe ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, bo wiele osób będzie dogrzewało swoje domy i mieszkania różnego rodzaju urządzeniami, a te - jak wskazuje PSP - nie zawsze są sprawne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wiele osób próbuje dogrzewać swoje domy i mieszkania. Apelujemy o korzystanie ze sprawdzonych i sprawnych urządzeń grzewczych. Pamiętajmy, że urządzenia, w których przebiega proces spalania - a więc piece, kotły czy gazowe podgrzewacze - wymagają sprawnej wentylacji" - mówi Batorski.

Strażak podkreśla, że w przypadku urządzeń zasilanych paliwem stałym, np. brykietem, czy węglem powinien - co najmniej cztery razy w roku - zostać wykonany przegląd przewodów spalinowych i wentylacyjnych w kominie. Taki przegląd powinien być wykonany przez uprawnionego kominiarza.

"Tlenek węgla jest gazem śmiertelnie niebezpiecznym" - przypomina Batorski i zaznacza, że urządzenia grzewcze z procesem spalania mogą być źródłem emisji tlenku węgla, którego nie mogą wykryć ludzkie zmysły.

"W związku z zagrożeniem zatrucia tlenkiem węgla prowadzimy kampanię pn. Czujka na straży twojego bezpieczeństwa, w której propagujemy bezpieczne zachowania, uczulamy na zagrożenia związane z czadem i zachęcamy do instalowania czujek tlenku węgla" - mówi Batorski. Dodaje, że gdy pojawia się czad, czujka emituje głośny sygnał. Wtedy należy otworzyć okna i opuścić pomieszczenie. "To naprawdę ratuje życie" - zaznacza.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia - przy dużych stężeniach tego gazu - może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa i śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne właściwości toksyczne.