Suwałki wydały prawie 1,2 mln zł na dotacje do wymiany starych pieców c.o.

Miasto Suwałki (Podlaskie) przez ostatnie pięć lat wydało 1 mln 175 tys. zł na wymianę starych pieców centralnego ogrzewania. Dotychczas z miejskiej dotacji na ten cel skorzystało 341 rodzin, a 58 kolejnych realizuje inwestycje.

Autor: PAP 14 lipca 2021 15:58

Jak informuje magistrat, w sumie 399 właścicieli domów jednorodzinnych z Suwałk skorzysta z miejskiej dotacji na wymianę starych pieców centralnego ogrzewania.

Największą popularnością cieszyły się przyłącza do sieci gazowej. Z dotacji na instalację pieca gazowego skorzystało dotąd 199 mieszkańców. 84 osoby podłączyły się do sieci miejskiej, a w 58 zabudowaniach wymieniono piece na bardziej proekologiczne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W tym roku złożono 66 wniosków. Cztery z nich nie spełniały wymagań, zaś cztery osoby zrezygnowały. Z 58 wniosków 9 domów zostanie podłączonych do miejskiej sieci cieplnej, 45 do sieci gazowej, zaś w czterech domach stare kotły zostaną wymienione na nowy, ekologiczny. W sumie miasto wypłaci im w tym roku 223 tys. zł dotacji.

"Ten program działa w naszym mieście już od 5 lat. Z roku na rok zainteresowanie dopłatami do wymiany źródeł ciepła jest coraz większe" - poinformował prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Dotacje, w zależności od zasobności mieszkańców, wynoszą od 3 do 6 tys. zł.

Władze Suwałk przyjęły Program Gospodarki Niskoemisyjnej w 2015 roku. Zakłada on redukcję zużycia energii, zwiększenie udziału w wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz poprawę jakości powietrza w mieście. Program pozwala na pozyskiwanie na ten cel środków unijnych. Samorząd w ramach tego programu w 2018 roku zainstalował w mieście 11 czujników monitorujących jakość powietrza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych