Świętokrzyskie: prawie 150 mln złotych dla terenów popegeerowskich

Blisko 150 mln złotych trafi do samorządów z województwa świętokrzyskiego w ramach wsparcia terenów popegeerowskich. Przyznane środki pochodzą z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Autor: pap 15 lipca 2022 09:33

  • Inwestycje planowane przez samorządowców poprawią jakość życia mieszkańców gmin i powiatów popegeerowskich.
  • Gminy otrzymają 150 mln zł.
  • Dotacje pozwolą na zrealizowanie blisko 70 zadań.

W czwartek w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano rozstrzygnięcia naboru. O dofinansowanie mogły ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne i związki powiatowo-gminne, na których obszarze funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

"Te 150 mln złotych jest po to, aby wyrównać te historycznie niesprawiedliwości, które wiązały się z tymi miejscami, gdzie funkcjonowały PGR-y. Pochylamy się nad tymi gminami, które nie miały takich szans rozwojowych" - powiedział wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dotacje pozwolą na zrealizowanie blisko 70 zadań. Zaplanowano np. modernizacje dróg lokalnych i powiatowych m.in. w gminach Wiślica, Imielno, Słupia, Sobków, Wodzisław czy Morawica. Z kolei w gminie Sędziszów w ramach dotacji powstanie nowe oświetlenie uliczne. Nowe samochody strażackie będą służyły w gminach Nagłowice oraz Jędrzejów, a w Gnojnie powstanie przychodnia zdrowia.

W spotkaniu uczestniczyli świętokrzyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, którzy podkreślali, że inwestycje planowane przez samorządowców poprawią jakość życia mieszkańców gmin i powiatów popegeerowskich.

"150 mln zł dla gmin, które ciężko przeszły transformację ustrojową i nie mogły inwestować, ponieważ nie miały środków własnych, jest kolejnym przykładem na to, iż rząd Prawa i Sprawiedliwości, wśród priorytetów stawia zrównoważony rozwój kraju. Dla nas województwo świętokrzyskie jest najważniejsze, stąd to znaczące wsparcie" - powiedziała w czwartek wiceminister sportu Anna Krupka.

Samorządy mogły składać dwa wnioski na kwotę - 2 mln zł i 5 mln zł w przypadku gmin oraz 2 mln zł i 8 mln zł w przypadku powiatów, związków międzygminnych i powiatowo-gminnych. Dofinansowanie może wynieść do 98 proc. wartości proponowanych inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych