Sytuacja na rynku mieszkaniowym. Zobacz jak ją oceniają deweloperzy

Poprosiliśmy deweloperów o ocenę aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Eksperci opowiedzieli nam także o wyzwaniach przed którymi stanie branża w najbliższym czasie.

Autor: housemarket.pl 15 kwietnia 2019 08:57

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Sytuacja w branży nieruchomości – szczególnie od strony popytowej – jest zdrowa. W Polsce potrzeby mieszkaniowe nadal są bardzo duże i w znacznej mierze niezaspokojone. Co więcej, sprzedaż silnie determinuje sprzyjająca sytuacja makroekonomiczna – stopy procentowe pozostają na rekordowo niskim poziomie, utrzymuje się niskie bezrobocie i jednocześnie wzrasta wynagrodzenie. Optymizm związany z dobrą sytuacją gospodarczą przekłada się na mniejsze obawy nabywców przed zaciąganiem kredytów hipotecznych, a to stymuluje popyt pod własne cele mieszkaniowe. Nic nie wskazuje na to, aby ten trend na rynku pierwotnym miał się zakończyć.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Branża nieruchomości zmaga się z zagrożeniami wynikającymi z niepewności w aspekcie administracyjnym. Wydawanie zgód i decyzji – m.in. pozwoleń na budowę czy użytkowanie – jest odczuwalnie dłuższe, co wpływa na prowadzenie inwestycji i ma swoje przełożenie na koszty oraz poziom oferty. Czynnikiem ograniczającym podaż są także rosnące koszty inwestycji. Jednak przyszły rok powinien być dla sektora mieszkaniowego w tych aspektach korzystniejszy – stabilizują się ceny wykonawstwa i materiałów budowlanych oraz gruntów, a procesy administracyjne powinny przebiegać efektywniej.

Krzysztof Foder dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Uważnie obserwujemy aktualną sytuację makroekonomiczną oraz sytuację w branży, dzięki czemu jesteśmy w stanie przewidzieć ewentualne zmiany oraz przygotować się do nich. Mieszkania na rynku pierwotnym w zeszłym roku osiągnęły wysokie ceny i spodziewamy się ich wzrostu w roku 2019 – jednocyfrowej podwyżki, niższej niż 10 proc. Uważam, że mimo wysokich cen popyt na mieszkania utrzymywać się będzie na równie wysokim poziomie jak w ubiegłym roku. Ceny gruntów mogą być niezmiennie wysokie, a koszty generalnego wykonawstwa oraz materiałów budowlanych najprawdopodobniej wciąż będą rosnąć.

Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży w Dziale Mieszkaniowym, Echo Investment

Największe wyzwania to rynek wykonawstwa i brak siły roboczej na budowach. Na tym będą się więc koncentrować najwięksi deweloperzy.

Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol

Mimo wyhamowania sprzedaży będącej pochodną mniejszej podaży mieszkań, sytuacja na rynku mieszkaniowym jest w mojej ocenie stabilna. Potrzeby mieszkaniowe Polaków wciąż nie są zaspokojone, a wyrównanie liczby lokali przypadających na 1 tysiąc mieszkańców do średniej unijnej zajmie nam jeszcze kilkanaście lat.

Wyzwania z jakimi rynek już się zmaga i będzie musiał mierzyć się w nadchodzących miesiącach są wzrost kosztów budowy, trudności związane z dostępem do wykwalifikowanych pracowników oraz zmniejszająca się podaż gruntów i ich rosnące ceny. Jednakże działalność większych firm, a zwłaszcza posiadających rozbudowane aktywne banki ziemi oraz budujących w oparciu o powtarzalny system zarządzania nie jest zagrożona. Grupa Murapol podtrzymuje pozytywne prognozy sprzedaży w kontekście bieżącego i przyszłego, 2019 roku, mówiące o stabilizacji na poziomie około 3 - 3,5 tys. mieszkań rocznie.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych