Szczecin przyjął budżet miasta na 2022 rok

Radni Szczecina przyjęli we wtorek budżet na 2022 r. Dochody miasta mają wynieść blisko 3 mld zł, a wydatki ponad 3,3 mld zł.

Autor: PAP 08 grudnia 2021 08:57

Za przyjęciem budżetu głosowało 18 radnych, 10 było przeciwnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Zgodnie z przyjętą uchwałą budżetową dochody miasta wyniosą ponad 2 mld 976 mln zł, a wydatki ponad 3 mld 341 mln zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Przyszły rok powoduje, że musimy zredefiniować funkcjonowanie miasta, w oparciu o założenia finansowe. Musimy uwzględnić, że niestety nasze koszty będą rosły, będziemy musieli zmniejszać koszty funkcjonowania miasta przy rosnących cenach" - powiedział we wtorek podczas sesji rady miasta prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Jak dodał "od przyszłego roku niezależność finansowa będzie mocno ograniczona, środki są uzależnione od decyzji rządowych. PIT już został określany, będzie to dzielone w ratach 1/12 każdego miesiąca".

Podkreślił też, że "udział w podatku PIT w kolejnych latach będzie dużo mniejszy, niż taki, który by wynikał ze wzrostu gospodarczego. Przyszły rok planowaliśmy na poziomie około 742 mln zł naszego udziału w PIT, a otrzymamy już określoną z góry kwotę 613 mln zł, to około 129 mln mniej niż planowaliśmy".

Prezydent Szczecina wskazał, że "do 2025 r. miasto straci około 540 mln zł gotówki, która nie wpłynie. To ma przełożenie na program inwestycyjny miasta, który w praktyce będzie musiał być wygaszany".

Kolejnym wskazanym problemem są też rosnące koszty funkcjonowania miasta spowodowane między innymi podwyżkami: cen paliw, energii, żywności oraz presją płacową.

Zbilansowanie budżetu umożliwiły regulacje np. opłat za usługi komunalne oraz podatków lokalnych oraz cięcia kosztów funkcjonowania miasta. Te ostatnie pozwoliły zaoszczędzić ponad 31 mln zł.

"Na wydatki bieżące wydamy w przyszłym roku około 2 mld 376 mln zł, a na wydatki inwestycyjne 892 mln zł. Będą to kwoty porównywalne z wydatkami z roku 2021" - przekazał we wtorek prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Poinformował również o wycofaniu miliona złotych z przyszłorocznej edycji Fryderyków i przesunięciu tej kwoty na lokalną kulturę oraz zwiększeniu rezerw na płace w sferze socjalnej o 3 mln zł.

Środki te trafią przede wszystkim do osób pracujących bezpośrednio z podopiecznymi, realizującymi zadania wychowawcze i asystenckie. Chodzi m.in.: o pracowników zatrudnionych w jednostkach takich jak Domy Pomocy Społecznej, Zespół Żłobków Miejskich, Centrum Opieki nad Dzieckiem czy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Przyjęty budżet Szczecina na rok 2022 zakłada m.in. dofinansowanie zadań oświatowych środkami własnymi w kwocie 284 mln zł (w 2021 r. dofinansowanie wyniosło 287 mln zł); transportu miejskiego na 173,7 mln zł(w roku 2021 dofinansowanie jest przewidywane na poziomie 178 mln zł) czy utworzenie rezerw na poziomie ponad 109 mln złotych, w tym rezerwy celowej m.in. na regulację wynagrodzeń, wzrost cen mediów i wydatki związane z uruchomieniem nowych obiektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych