Szczecin: wspólnoty mogą kupić działki za 5 procent

Wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o wykup działek okalających swoje budynki. Tereny można nabyć za 5 procent ich wartości.

Autor: HouseMarket.pl 21 października 2016 13:34

Jak informuje szczeciński ratusz, przez lata lokale komunalne sprzedawane były na rzecz ich najemców wraz ze sprzedażą jedynie gruntu znajdującego się bezpośrednio pod budynkiem. Wiele wspólnot mieszkaniowych posiada więc tytuł prawny jedynie do działki znajdującej się bezpośrednio pod budynkiem, a teren przyległy pozostaje nadal własnością gminy. 

W większości przypadków wspólnota mieszkaniowa faktycznie korzysta z terenu przyległego pomimo, że nie posiada prawa własności do tego terenu. Powoduje to, że korzystanie z terenu przyległego jest bardzo ograniczone i uniemożliwia jakiekolwiek trwałe zagospodarowanie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nabycie przez wspólnoty mieszkaniowe terenów przyległych do budynków daje jej cały pakiet korzyści.

Po pierwsze powoduje wzrost wartości rynkowej nieruchomości, a co za tym idzie poszczególnych lokali znajdujących się we wspólnocie. Po wykupie gruntu wspólnota może samodzielne decydować o sposobie jego zagospodarowania. Połączenie terenów na których znajduje się budynek z okalającymi powoduje, że działki te stają się budowlanymi.

Wspólnoty, które zdecydują się na wykupienie gminnych działek okalających ich budynki mogą ubiegać się o 95 procentową bonifikatę, o której udzieleniu decyduje rada miasta. Oznacza to, że wspólnoty nabywające tereny zapłacą jedynie 5 proc. ceny gruntu. 

Na 5 proc. wartości nabywanego gruntu składają się wszyscy właściciele lokali zgodnie z proporcjami, które wynikają z ich udziału w nieruchomości wspólnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych