Szereg poprawek do projektu noweli ws. finansowania programów mieszkaniowych

Sejmowa Komisja Infrastruktury wprowadziła we wtorek szereg poprawek do projektu noweli ws. finansowania programów mieszkaniowych, m.in. zwiększyła możliwość wsparcia przedsięwzięć mieszkaniowych w sytuacji wzrostu kosztów i zlikwidowała wymóg dokumentacji potwierdzającej ten wzrost.

Autor: PAP 27 kwietnia 2022 10:16

Projekt, zdaniem autorów, ma usprawnić finansowanie programu budownictwa socjalnego i komunalnego, obejmującego bezzwrotne finansowe wsparcie z budżetu państwa udzielane głównie jednostkom samorządu terytorialnego i organizacjom pożytku publicznego na rozwój budownictwa zaspokajającego potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach. Zgodnie z projektem Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł zawierać umowy finansowego wsparcia z beneficjentami w ramach limitu wydatków ustalonego na dany rok budżetowy. Projekt przewiduje też nowe źródło finansowania programu - ze sprzedaży skarbowych papierów wartościowych.

We wtorek komisja infrastruktury wprowadziła do projektu szereg poprawek redakcyjnych i ujednolicających zaproponowanych przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Przychyliła się też do kilku poprawek klubu PiS, m.in. do zwiększenia możliwej aktualizacji kwoty wsparcia finansowego w sytuacji wzrostu kosztów z maksymalnie 10 do maksymalnie 20 proc. wartości przedsięwzięcia mieszkaniowego. Jednocześnie usunięto wymóg przedstawienia dokumentacji potwierdzającej wzrost kosztów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Posłowie opowiedzieli się też za skreśleniem z tzw. ustawy covidowej z 31 marca 2020 r. zapisu umożliwiającego przekładanie zebrań wspólnot mieszkaniowych i walnych zgromadzeń spółdzielni w związku z okresem pandemii. Z kolei w ustawie o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym (wchodzącej w życie 27 maja br.) doprecyzowano, że jednorazowa opłata prowizyjna w wysokości 1,0 proc. pobierana od kredytobiorcy z tytułu udzielenia gwarancji BGK nie będzie podlegać zwrotowi w przypadku spłaty całości lub części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego przed terminem.

Komisja odrzuciła natomiast poprawkę Adriana Zandberga (Lewica) dwukrotnie zwiększającą limit maksymalnych wydatków z budżetu państwa na program budownictwa socjalnego i komunalnego. Zandberg poinformował, że poprawka zostanie złożona jako wniosek mniejszości.

Włodzimierz Tomaszewski (PiS) zapowiedział złożenie kolejnych poprawek w drugim czytaniu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych