Szkło otwiera projekty na świat

Obserwujemy rosnącą popularność nowoczesnych, innowacyjnych przeszkleń w architekturze. Dlaczego szkło to idealny partner zrównoważonego budownictwa? Czy jest w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami XXI wiek? Zapraszamy do lektury wywiadu z Benedyktem Kordułą, dyrektorem marketingu Saint-Gobain Glass.

Autor: housemarket.pl 27 czerwca 2022 11:48

  • Szkło jest jednym z najbardziej szlachetnych materiałów budowlanych.
  • Postęp technologiczny procesów produkcji pozwala na tworzenie niezwykłych, często wręcz prekursorskich przeszkleń.
  • Mądrość i innowacyjność przeszkleń kryje się więc pod hasłem wielofunkcyjności, różnorodności i przyjazności wszystkim istnieniom.

Biorąc pod uwagę najnowsze trendy budowlane, szkło staje się coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem architektonicznym. Potwierdzenie możemy znaleźć choćby w tym, iż ONZ ogłosiła rok 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła. Z czego wynika jego popularność? Jaka jest tajemnica szkła, która sprawia, że widzimy je w coraz większej liczbie realizacji?

Bez wątpienia szkło jest jednym z najbardziej szlachetnych materiałów budowlanych. Jego walory użytkowe znane są od wieków, czego dowodzi chociażby historia naszej firmy, która funkcjonuje już od prawie 360 lat. Największym atutem szkła jest jego uniwersalność, znajdziemy go bowiem pod każdą szerokością geograficzną, niezależnie od typu czy rodzaju inwestycji. Szkło wyróżnia się trwałością, łatwością obróbki oraz wszechstronnością zastosowań. Może stanowić kluczowy element projektu lub być jego niezwykle funkcjonalnym dopełnieniem. Szczególnie doceniana w dzisiejszych realiach jest również proekologiczność rozwiązań szklanych - zarówno na etapie użytkowania, jak i procesu produkcji, potwierdzana odpowiednimi certyfikatami. Nie można zapominać także o walorach estetycznych, jakie zapewniają przeszklenia - są gwarancją nowoczesnego designu, wpływają na prestiż obiektów i komfort życia użytkowników budynków.

Postęp technologiczny jest dziś obecny na każdym kroku - liczne innowacje i niemal futurystyczne rozwiązania inżynieryjne są także symbolem nowoczesnej architektury. Czy szkło, podobnie jak nasze telefony, tablety i laptopy, może być „smart”?

Zdecydowanie tak. Postęp technologiczny procesów produkcji pozwala na tworzenie niezwykłych, często wręcz prekursorskich przeszkleń. Szkło o zmiennej przezierności Priva-Lite, które w ułamku sekundy jest w stanie odmienić charakter wnętrza, zagwarantować prywatność na życzenie, a jednocześnie zapewnić idealny poziom doświetlenia przestrzeni. Z kolei szkło grzewcze Eglas z niskoemisyjną powłoką z tlenków metali po podłączeniu do źródła zasilania emituje ciepło na zawołanie. Rozwiązania spoza kategorii „szkieł aktywnych” również potrafią być „smart”. Inteligencja współczesnego szkła polega bowiem na tym, że otacza ono użytkownika niezauważalną, lecz zdecydowanie odczuwalną opieką. Tu wspomnieć należy doceniane przez branżę wysokoselektywne szkło fasadowe Cool-Lite Extreme 61/29 (II), które zapewnia wysoki poziom transmisji naturalnego światła, a jednocześnie chroni wnętrza przed przegrzewaniem się, niskoemisyjne szkło Eclaz, pozwalające skutecznie zatrzymywać ciepło w pomieszczeniach czy gamę rozwiązań 4Bird, które dzięki specjalnemu znakowaniu troszczą się o zachowanie bioróżnorodności, umożliwiając ptakom unikanie kolizji ze szkłem. Mądrość i innowacyjność przeszkleń kryje się więc pod hasłem wielofunkcyjności, różnorodności i przyjazności wszystkim istnieniom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inteligencja współczesnego szkła polega na tym, że otacza użytkownika niezauważalną, lecz zdecydowanie odczuwalną opieką”. Na zdjęciu: Imagine w Łodzi. Fot. mat. pras.

Nowoczesna architektura to nie tylko design, ale również symbioza dwóch niezwykle istotnych czynników - dobra użytkowników i środowiska naturalnego. Czy dostępne obecnie na rynku rozwiązania szklane są w stanie zadbać o te aspekty w sposób kompleksowy?

Zrównoważone budownictwo należy do tego obszaru, który wyznacza ścieżkę rozwoju całej Grupy Saint-Gobain. Nasze wyroby realnie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego, m.in. zwiększając wydajność energetyczną obiektów, w których znalazły zastosowanie – zgodnie z restrykcyjną polityką klimatyczną UE i rozporządzeniami kładącymi szczególny nacisk na wykorzystywanie efektywnych energetycznie materiałów budowlanych, jak WT 2021 czy standard NZEB. Jednymi z proponowanych przez nas rozwiązań, spełniających wymagania dzisiejszej architektury, są wysokowydajne szyby z powłoką niskoemisyjną, które zapewniają doskonałą termoizolacyjność budynków, minimalizują straty ciepła i umożliwiają zarządzanie warunkami termicznymi panującymi wewnątrz pomieszczeń. Zastosowanie szkła niskoemisyjnego w projekcie pozwala użytkownikom czerpać maksymalne korzyści z promieni słonecznych, co przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej na ogrzanie i doświetlenie obiektu, a tym samym redukcję emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Jest to inwestycja, która opłaca się także pod względem ekonomicznym. Z upływem czasu profity odczują i użytkownicy, i środowisko naturalne.

Szkło pod różną postacią obecne jest zarówno w inwestycjach komercyjnych, jak i prywatnych. Szczególnie w miejscach, w których spędzamy dużo czasu, istotne jest poczucie szeroko rozumianego komfortu, wpisującego się w zasady tzw. well-beingu. Jak rozwiązania szklane mogą pomóc użytkownikom przestrzeni w odnalezieniu wewnętrznego balansu i harmonii z otoczeniem?

Badania potwierdzają, iż około 90 proc. czasu spędzamy dziś w pomieszczeniach, stając się tzw. indoor generation, czyli „pokoleniem za zamkniętymi drzwiami”. Przeszklenia stosowane we wnętrzach odgrywają istotną rolę w doświetlaniu oraz optycznym powiększaniu przestrzeni i pozwalają podnieść jakość naszego codziennego życia, korzystnie oddziałując na nasze zdrowie i samopoczucie. Stąd obecność w portfolio Saint-Gobain Glass rozwiązań, których podstawowym zadaniem jest nie tylko kreowanie przestrzeni i oryginalnego charakteru pomieszczeń, ale i zagwarantowanie komfortu ich użytkownikom. Spośród rozwiązań szklanych dedykowanych wnętrzom zdecydowanie wyróżnia się szkło ornamentowe przeżywające obecnie swoją drugą młodość. Popularność tę zawdzięcza całej gamie różnorodnych wzorów i faktur, jak i zapewnianiu zwiększonej prywatności, która jest bardzo cenioną wartością. Nowoczesne szkło do wnętrz jest także doskonałym partnerem eko-budownictwa.

Na zdjęciu Saint-Gobain Tower w Paryżu. Fot. mat. pras.

Jedną z największych misji szeroko rozumianego sektora budowlanego jest ochrona środowiska. Trudno się temu dziwić, wszak w skali globalnej odpowiada on aż za 40 proc. emisji CO2 do atmosfery. Jakie działania na rzecz planety podejmuje Saint-Gobain Glass?

Ochrona środowiska to priorytet zarówno dla Saint-Gobain Glass, jak i całej Grupy Saint-Gobain i stanowi punkt odniesienia dla wszystkich podejmowanych przez nas działań. W ogłoszonej jesienią 2021 roku strategii „Grow and Impact” zobowiązaliśmy się osiągnąć zerową emisję CO2 do 2050 roku, a tym samym wyraziliśmy gotowość do bycia liderem zrównoważonego budownictwa i inspiracją dla innych przedsiębiorstw. Nasza proekologiczna aktywność przejawia się w kilku szczeblach działalności. Po pierwsze – stawiamy na produkcję przeszkleń bez obciążania natury i w poszanowaniu zasobów naturalnych. Kluczem do sukcesu jest gospodarka o obiegu zamkniętym i wytwarzanie szkła płaskiego w oparciu o recycling stłuczki szklanej. Zdecydowana większość produktów znajdujących się w naszej ofercie posiada Deklarację Środowiskową Produktu, która jest gwarancją wznoszenia prośrodowiskowych konstrukcji. Kładziemy również nacisk na modernizację linii produkcyjnych, inwestowanie w zaawansowane technologie, w rozwój know-how oraz digitalizację. Zakład Saint-Gobain Glass w Dąbrowie Górniczej jest jednym z najnowocześniejszych w całej Europie. Jesteśmy także pionierem w dziedzinie zrównoważonej produkcji – w maju 2022 r. w jednym z naszych zakładów w Aniche w północnej Francji udało się przeprowadzić pilotażową, bezemisyjną produkcję szkła płaskiego z wykorzystaniem 100 proc. stłuczki szklanej z recyclingu oraz zdekarbonizowanej, zielonej energii. To niewątpliwy triumf technologiczny pozwalający żywić nadzieję, iż w niedalekiej przyszłości sektor budowlany będzie w stanie osiągnąć upragnioną zeroemisyjność.

Wydaje się, że choć szkło staje się coraz bardziej popularne, rynek nadal wymaga edukacji w tym zakresie. Jak promują Państwo wykorzystanie szkła w architekturze?

To prawda. Świadomość architektów i inwestorów z zakresu ekologii oraz komfortu w budynkach nieustannie wzrasta i na pewno jest dużo wyższa, niż jeszcze kilka lat temu, jednak na tym polu nadal pozostaje wiele do zrobienia oraz powiedzenia. Naszą misją, jako producenta szkła, jest uświadamianie, w jaki sposób stosowanie jakościowych przeszkleń w budynkach pozwala kreować nowoczesną, przyjazną środowisku i użytkownikom przestrzeń. Obiektów zorientowanych na dobro człowieka i planety powstaje obecnie coraz więcej także w Polsce, co mieliśmy przyjemność udowodnić na łamach wydanego na początku tego roku albumu pt. „W świetle szkła”. To jedyna w swoim rodzaju publikacja w postaci przewodnika po realizacjach zlokalizowanych zarówno w naszym kraju, jak i w północnej części Europy, a których wspólnym mianownikiem jest szkło Saint-Gobain Glass. Przy współpracy z cenionymi ekspertami opracowujemy materiały opisujące funkcjonalność naszych rozwiązań w kontekście konkretnych realizacji czy praktyk architektonicznych z całego świata, z pomocą których inspirujemy do zapewniania lepszych warunków do życia obecnym i przyszłym pokoleniom. Jednym z ostatnio zrealizowanych przez nas projektów komunikacyjnych był cykl filmów wideo, w którym ukazujemy szkło z nieco innej, lekko onirycznej perspektywy, prezentując jego piękno, harmonię z otoczeniem, esencję komfortu a nawet… magię – potwierdzając, iż jest to materiał, na który należy patrzeć bardziej kompleksowo niż na pozostałe rozwiązania budowlane. Odcinki dedykowane konkretnym rozwiązaniom ze szkła dostępne są na naszym kanale na platformie YouTube. Zachęcam do obejrzenia naszego cyklu i wirtualnej podróży do wyjątkowego świata nowoczesnych przeszkleń. Wszystkim realizowanym przez nas działaniom, zarówno jeśli chodzi o edukację rynku, promowanie ekologii, jak i bieżącą działalność produkcyjną, przyświeca cel nadrzędny – „Making the World a Better Home”. Jest to swego rodzaju kompas, który od wielu lat wskazuje nam drogę ku lepszej przyszłości planety i szczęśliwszego życia ludzkości. Drogę, którą sukcesywnie i z powodzeniem podążamy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych