Szybka powtórka z warunków MdM

Już od stycznia będziemy mogli ponownie ubiegać się o dofinansowanie do zakupu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Pula 373 mln może się jednak błyskawicznie wyczerpać.

Autor: HouseMarket.pl 01 grudnia 2016 12:51

Aby mieszkanie mogło być zakupione z pomocą dofinansowania z programu Mieszkanie dla Młodych, musi spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich dotyczy maksymalnego metrażu, który nie może przekroczyć 75 metrów kwadratowych dla mieszkań oraz 100 mkw. w przypadku domów jednorodzinnych. Limit ten wzrasta o 10 metrów kwadratowych, jeśli wnioskodawca ma przynajmniej troje dzieci.

Kolejnym wymogiem dotyczącym nieruchomości jest to, że cena metra kwadratowego nie może przekroczyć aktualizowanego co kwartał limitu. Jest on inny dla rynku wtórnego i pierwotnego. Poza tym zależy też od tego, w jakiej części Polski znajduje się kupowane mieszkanie czy dom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Zarówno deweloperzy, jak i osoby sprzedające mieszkania na rynku wtórnym, starają się, aby wartość metra kwadratowego była niższa od limitu, gdyż to zapewnia znacznie większy popyt – zauważa Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy limit w danym miejscu jest zbliżony do średniej ceny. Są jednak dzielnice miast, a nawet całe regiony, gdzie trudno znaleźć oferty spełniające wymagania MdM.

Kto może być wnioskodawcą?

Żeby móc otrzymać dofinansowanie, również wnioskodawcy muszą spełnić określone warunki. Pierwszy dotyczy maksymalnego wieku osoby ubiegającej się o dofinansowanie, który nie może przekroczyć 35 lat. W przypadku małżeństw kryterium musi być spełnione przynajmniej przez jedną osobę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której rodzina wychowuje co najmniej troje dzieci. W takim przypadku wiek wnioskodawców nie ma znaczenia.

Ważne jest również to, żeby osoba ubiegająca się o dofinansowanie nie była nigdy wcześniej właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej. To ograniczenie również nie dotyczy rodzin z przynajmniej trójką dzieci. Mogą one dostać dofinansowanie aby np. przenieść się do większego lokalu.

Na koniec trzeba też pamiętać o standardowych wymogach stawianych przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, na którą ma wpływ m.in. wysokość wynagrodzenia, liczba członków rodziny, posiadane zobowiązania itp. Ważny jest też wkład własny – ten jednak, w większości przypadków może pokryć dopłata.

Czego nie można zrobić z mieszkaniem?

Zapisy dotyczące programu Mieszkanie dla Młodych wprowadzają także obostrzenia, które mają swoje zastosowanie już po otrzymaniu dofinansowania.

– Przez okres pięciu lat od momentu zawarcia umowy nie możemy sprzedać mieszkania, ani go wynajmować – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Dotyczy to nawet pojedynczych pokoi. Beneficjenci programu nie mogą też w tym czasie uzyskać prawa własności innej nieruchomości mieszkalnej. W tym przypadku jest jednak wyjątek dotyczący sytuacji, w której nieruchomość otrzymamy w spadku.

Ograniczenia dotyczą również zaciągniętego kredytu. Musi on być udzielony na minimum 50 proc. wartości nabywanego mieszkania. Gdybyśmy natomiast zechcieli spłacić go wcześniej, nadpłata nie może przekroczyć wysokości udzielonego dofinansowania. – Jeśli dojdzie do opisanej sytuacji, będziemy musieli zwrócić całość lub część kwoty dopłaty. Suma, którą oddamy, jest uzależniona od czasu, który upłynął od momentu zawarcia umowy. Im wcześniej naruszymy warunki programu, tym będzie ona większa – dodaje Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych