Tak premier Morawiecki komentuje podwyżki energii

Chcemy zrobić wszystko, żeby podwyżki energii były jak najniższe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Autor: PAP 29 lipca 2022 10:12

  • Premier w wywiadzie w Polsat News wskazał, że już w marcu, kwietniu i maju, Polska zaczęła zamawiać węgiel z innych kierunków niż Rosja.
  • "Teraz zwiększamy te zamówienia, żeby podaż była jak największa" - powiedział.
  • Dodał, że dzięki zwiększeniu podaży, czyli poprzez mechanizmy rynkowe, uda się obniżyć ceny tego surowca.

Pytany, czy wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel nie nastąpiło za szybko, Morawiecki zauważył, że inne kraje realizowały zaproponowany przez Polskę scenariusz. Zaznaczył, że dzięki sankcjom wprowadzanym sukcesywnie przez Unię Europejską, Ukraina jest w stanie cały czas bronić swojej suwerenności. "Pamiętajmy, że oni tam bronią również naszej suwerenności" - dodał.

Szef rządu nie zgodził się ze stwierdzeniem, że osoby, które ogrzewają domy i mieszkania np. gazem, "będą w dyskryminowane", ponieważ nie dostaną dodatku węglowego, a będą musiały płacić więcej za dostarczaną energię. "Państwo polskie płaci firmom gazowym, które drogo kupują gaz, po to, żeby taniej sprzedały gaz gospodarstwom domowym" - wskazał.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zapewnił, że rząd "na pewno" nie dopuści do zapowiadanych przez niektóre przedsiębiorstwa podwyżek o 150 czy nawet 180 proc. "Państwo ma instrument w postaci regulatora, który ma prawo uregulować tę taryfę na poziomie niższym. Wtedy przedsiębiorstwo domaga się rekompensaty. I my tę rekompensatę damy" - powiedział Morawiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych