Tak źle jeszcze nie było. Drastyczny spadek zapytań o kredyty mieszkaniowe

Aż 66,8% spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu br. W porównaniu do czerwca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 27,7%. Wartość BIK Indeksu PKM jest ponownie najniższa w historii pomiaru, oznaczanego od stycznia 2008 r.

Autor: Tamara Marczewska 03 sierpnia 2022 09:06

  • W lipcu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 14,11 tys. potencjalnych kredytobiorców
  • W lipcu 2021r. było to 43,76 tys. osób
  • To spadek zapytań o 67,8%.
  • W porównaniu do czerwca 2022 r. osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy było mniej o 27,7%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu br. wyniosła 339,8 tys. zł i była niższa o 1,7% w relacji do wartości z lipca 2021 r., a także niższa o 0,3% niż w czerwcu 2022 r.

Popyt na kredyty mieszkaniowe

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sprawdziły się przewidywania wobec lipcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe.

- Spadek popytu się pogłębił jeszcze bardziej i osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna nie widać na horyzoncie – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Lipcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem ostrego schłodzenia, czy może wręcz zamrażania popytu na kredyty mieszkaniowe.

Na wartość Indeksu wpłynęła mniejsza o prawie 70% niż przed rokiem liczba wnioskodawców.

Wartość jest na najniższym poziomie, jaki zanotowano od stycznia 2007 r. To właśnie od 15 lat BIK analizuje liczbę wnioskodawców miesięcznie.

Równia pochyła

Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała już od kwietnia 2021 r., czyli jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych.

Podwyżki tylko ten negatywny proces pogłębiły.

Do lutego br. negatywny spadek liczby wnioskodawców był mitygowany rosnącą średnią wartością wnioskowanego kredytu. Od marca br. spada ona co miesiąc.

Może to świadczyć, że kredytobiorcy starają się pozyskać finansowanie na tańsze - być może mniejsze - nieruchomości.

Przed możliwością spadku liczby wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średniej kwoty wnioskowanego kredytu, ostrzeżenia płynęły już w zeszłym roku.

Obecnie ten czarny scenariusz się materializuje.

- Obawiam się, że w kolejnych miesiącach nadal może spadać liczba wnioskujących oraz średnia kwota wnioskowanego kredytu, co prowadzi wprost do kolejnego negatywnego rekordu w wartości samego BIK Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe – mówi Rogowski.

 

Materiał powstał na bazie informacji pochodzących z najnowszego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe.

 

Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wartość Indeksu oznacza, że w lipcu 2022 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 66,8% w porównaniu do lipca 2021 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych