Telewizja Publiczna jest przygotowana do nowego standardu nadawania

Telewizja publiczna jest przygotowana do nowego standardu nadawania. Raczej chodzi o to, żeby wielu Polaków kompletnie nie odciąć dostępu do MUX - powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel, pytany o ostatni etap zmiany standardu nadawania TV naziemnej.

Autor: pap 29 czerwca 2022 11:07

  • W poniedziałek ruszył ostatni etap zmiany standardu nadawania TV naziemnej.
  • Zmiana dotyczy czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
  • Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.

Na antenie Radia ZET rzecznik PiS był m.in. pytany o to, że "nadawcy komercyjni są dyskryminowani na rzecz Telewizji Polskiej; chodzi o to, że wdrożony jest nowy standard nadawania kanałów naziemnych telewizji naziemnej i ponad dwa miliony ludzi w Polsce ma dostęp tylko do Telewizji Polskiej". Jak wskazał Fogiel, "telewizja publiczna jest nadawcą publicznym, jej rola jest zapisana w ustawie".

Zapytany o wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z apelem o opóźnienie do końca 2023 r. procesu zmiany standardu nadawania w przypadku Multipleksu MUX-3, który emituje kanały TVP, do którego UKE przychylił się, rzecznik PiS zastrzegł, że nie zna tego wniosku. "Trudno mi go dokładnie komentować" - dodał. Rzecznik PiS podkreślił natomiast, że "telewizja publiczna jest przygotowana do nowego standardu nadawania". Wskazał, że "raczej chodzi o to, żeby wielu Polaków kompletnie nie odciąć dostępu do MUX".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dopytywany, czy "rolą telewizji publicznej jest to, żeby cały czas wystawiać laurki rządzącym", Fogiel powiedział, że "rolą telewizji publicznej jest realizowanie zapisów ustawy, realizowanie misji, przykładanie się do istnienia pluralizmu w Polsce". Jak wyjaśnił, "pluralizm to obecność w debacie publicznej różnych punktów widzenia i różnych poglądów".

Pytany, czy to nie jest jednak dyskryminacja nadawców komercyjnych, rzecznik PiS zaznaczył, że jest "absolutnie przekonany o tym, że jeżeli którykolwiek z nadawców niepublicznych poczuje się dyskryminowany, to na pewno będzie się starał dochodzić swoich praw".

W poniedziałek ruszył ostatni etap zmiany standardu nadawania TV naziemnej. Zmiana dotyczy czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Zaplanowana na ten rok przez Komisję Europejską zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Cały proces przejścia na nowy standard został podzielony na cztery etapy. Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - objął województwa dolnośląskie i lubuskie. Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Trzeci - od 23 maja 2022 r. zrealizowano w łódzkim, małopolskim, opolskim, podkarpacki, śląskim i w świętokrzyskim. 27 czerwca ruszył czwarty i ostatni etap, w województwach: mazowieckim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia wcześniej użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym znowelizowano ustawę o wsparciu gospodarstw domowych. Ustanowiła ona świadczenie w wysokości do 100 zł dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej za zakup dekodera i 250 zł dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego, jaki jest niezbędny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

W związku z agresją rosyjską na Ukrainę i prowadzeniem przez agresora działań dezinformacyjnych minister spraw wewnętrznych i administracji zawnioskował do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z apelem o opóźnienie do końca 2023 r. procesu zmiany standardu nadawania w przypadku Multipleksu MUX-3, który emituje kanały TVP. UKE przychylił się do wniosku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych