Teresa Witkowska, Napollo Residential: podwyżki stóp uderzają w cały rynek mieszkaniowy

RPP po raz 8 podniosła stopy procentowe. Klienci, którzy kupują mieszkania, to w przeważającej większości osoby posiłkujące się kredytami. - Kolejne decyzje RPP bezpośrednio przekładają się na decyzje tych klientów. Jedni w ogóle rezygnują z zakupu mieszkania, bo bank nie udzielił im kredytu lub wiedzą, że nie będzie ich stać na spłacenie miesięcznej raty, inni chwilowo wstrzymują się z decyzją o zakupie - powiedziała Teresa Witkowska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Napollo Residential.

Autor: housemarket.pl 16 maja 2022 08:51

Kolejne podwyżki stóp są niemal pewne. Inflacja w rośnie, Polska waluta potrzebuje wzmocnienia. Jak wyjaśnia Teresa Witkowska decyzje NBP mają wpływ na klientów zainteresowanych zakupem mieszkań, a tym samym także na deweloperów. Klienci chwilowo wstrzymują się z decyzją o zakupie mieszkań, bo nie są pewni, czy RPP nie podejmie kolejnej decyzji o podwyżce stóp. Deweloper zachęca klientów do inwestycji w nieruchomości, oferując im np. atrakcyjne ceny, promocje na komórki lokatorskie czy miejsca garażowe.

Teresa Witkowska pytana o to czy klienci zmieniają predyspozycje dotyczące zakupu mieszkań mówi, że obecnie nie zauważa takiej sytuacji. Jak wyjaśnia, bardziej niepokoi fakt, że wzrost stóp spowodował spadek zdolności kredytowej klientów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Polacy chcą inwestować i są zdecydowani na zakup konkretnego mieszkania, nawet mimo wzrostu stóp, jednak ich bank nie chce im udzielić kredytu - wyjaśnia Teresa Witkowska.

Dodaje, że każda sytuacja zakupowa jest bardzo indywidualna. Z natomiast mieszkań rezygnuje tylko jedna grupa klientów  - są to osoby, którym bank nie udzielił kredytu.

- Przede wszystkim należy edukować klientów w zakresie kredytów jak i ustawy deweloperskiej. My już wiemy, że mieszkań będzie mniej i będą one droższe, dlatego osoby, które już teraz mają upatrzone mieszkanie, a bank udzielił im kredytu, nie powinny odkładać decyzji o zakupie, tylko zdecydować się na inwestycję - podsumowuje Teresa Witkowska. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych