To był najlepszy kwartał na polskim rynku deweloperskim w całej historii

Pierwszy kwartał 2017 roku potwierdził znakomitą kondycję rynku mieszkaniowego. Choć wzrost sprzedaży lokali w porównaniu z czwartym kwartałem nie był spektakularny, to ustanowił nowy rekord.

Autor: HouseMarket.pl 25 maja 2017 10:40

W okresie od stycznia do marca w sześciu największych miastach Polski sprzedano łącznie ponad 16,8 tys. mieszkań deweloperskich. Niemal tyle samo lokali zostało wprowadzonych do sprzedaży.

Te czynniki napędzają popyt

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W nowo powstałych inwestycjach sprzedano stosunkowo dużo mieszkań – aż 87 proc. całej oferty. Na tak wysoki popyt z pewnością miał wpływ program Mieszkanie dla Młodych. Na początku roku uruchomiono przyjmowanie wniosków o dopłaty. Druga pula środków zarezerwowanych na 2017 rok wyczerpała się jednak po czterech tygodniach. Sam wzrost płacy minimalnej i malejące bezrobocie napawają nadzieją, że hossa na rynku nieruchomości nie ustanie.

– Warto zauważyć, że wysoki wkład własny, który miał być dla wielu przeszkodą w nabyciu mieszkania, nie stanowi aż tak dużego problemu. Wciąż obserwujemy wysoki popyt. Niektóre banki nadal udzielają kredytów przy udziale klienta niższym niż 20 proc. wartości – mówi Emil Basta z biura sprzedaży wrocławskiego dewelopera WPBM Mój Dom.

Rządowe programy spowolnią sprzedaż?

Niepokojącym może okazać się koniec programu Mieszkanie dla Młodych czy start Mieszkania Plus. Deweloperzy nie obawiają się jednak, że wydarzenia te zahamują dobrą passę.

– Od kilku lat daje się zauważyć coraz większy udział w rynku pierwotnym osób, które kupują lokale z myślą o ich późniejszym wynajmie. Ta tendencja z biegiem czasu przybiera na sile. Co niektórzy nasi klienci kupują nawet po cztery mieszkania w jednej inwestycji – komentuje Basta. – Większość mieszkań nabywanych w celach późniejszego wynajmowania nie przekracza metrażu 50 mkw. Zainteresowani zakupami inwestycyjnymi to zupełnie inna grupa odbiorców niż adresaci programów Mieszkanie dla Młodych czy Mieszkanie Plus.

Stolica Dolnego Śląska znów na szczycie

Dla Wrocławia pierwszy kwartał 2017 roku był wyjątkowo dobry. W porównaniu z tym samym okresem 2016 roku sprzedaż mieszkań we Wrocławiu na rynku pierwotnym wzrosła o 23,4 proc. Biorąc pod uwagę czwarty kwartał ubiegłego roku, stolica Dolnego Śląska zajęła drugie miejsce spośród sześciu największych rynków mieszkaniowych w Polsce.

Deweloperzy nie spoczywają na laurach. W stosunku do poprzedniego kwartału, liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży wzrosła aż o 25,4 proc. Wiele wskazuje na to, że wysoki popyt utrzyma się jeszcze przez kilka kolejnych kwartałów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych