Tomasz Kaleta, Develia: Gwarancja wkładu własnego może zwiększyć popyt na mieszkania

Czy rządowy projekt gwarancji zastępczej wkładu do kredytu może podbić popyt na mieszkania? Czy przygotowywany program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma szansę wpłynąć na zwiększenie sprzedaży? O tym mówi Tomasz Kaleta dyrektor departamentu sprzedaży, Develia.

Autor: housemarket.pl 13 października 2021 08:57

Dofinansowanie do wkładu własnego to jedno z rozwiązań proponowanych w ramach Polskiego Ładu - strategii polityczno-gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości. Rządowe wsparcie ma ułatwić zakup własnej nieruchomości dla osób, których nie stać na zgromadzenie kapitału początkowego wymaganego przez banki. Czy program zwiększy popyt na nowe mieszkania? 

W opinii Tomasza Kalety z oceną tych rozwiązań trzeba poczekać na ostateczny kształt stosownych ustaw. Nie można zapomnieć jednak, że gwarancja zastępcza w proponowanych zapisach nie wpłynie na zdolność kredytową nabywców mieszkań.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Osoby, które i tak planowały zakup mieszkania, ale odkładały jeszcze na wymagany wkład własny będą mogły dzięki temu rozwiązaniu kupić mieszkanie szybciej. Na pewno jednak będzie to duża pomoc dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie z segmentu popularnego, dla których uzbieranie wymaganej przez banki sumy w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości jest nierzadko warunkiem trudnym do spełnienia. Młodym ludziom, którzy nie mają oszczędności i dopiero rozpoczynają swoje kariery zawodowe, zgromadzenie wymaganej kwoty na pierwsze lokum bez pomocy rodziny może zająć nawet kilka lat - mówi Tomasz Kaleta. 

W jego opinii, jest to obecnie jedna z największych barier popytowych na rynku mieszkaniowym i wprowadzenie rządowych gwarancji pomoże ten problem w dużym stopniu rozwiązać.

- Około 65 proc. zakupów w naszych inwestycjach z segmentu popularnego jest finansowanych za pomocą kredytu hipotecznego. Spodziewam się, że w przypadku wprowadzenia tych rozwiązań w proponowanym kształcie odsetek ten może istotnie się powiększyć - dodaje Tomasz Kaleta.

Od początku roku Develia sprzedała 1500 lokali, co oznacza wzrost o 92 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. W okresie lipiec-wrzesień sprzedaż wyniosła 438 lokali wobec 358 lokali w III kwartale ubiegłego roku.

Źródło: dompress.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych