Tomasz Kaleta, Develia: Klienci mogą szukać mieszkań mniejszych lub na tańszych dzielnicach

Podwyżki stóp procentowych - oprócz zwiększenia kosztów finansowania hipotecznego - ograniczają zdolność kredytową potencjalnych klientów. Dodatkowo, w kwietniu weszła w życie nowa rekomendacja KNF, która nakazuje bankom naliczanie zdolności zainteresowanych, przyjmując końcowe oprocentowanie kredytów powiększone aż o 5 proc. - Może to zamknąć drogę do własnego mieszkania młodym nabywcom, znajdującym się u progu kariery zawodowej - powiedział Tomasz Kaleta, dyrektor departamentu sprzedaży w Develia.

Autor: housemarket.pl 20 kwietnia 2022 08:25

RPP po raz 7 podniosła stopy procentowe, jaki wpływ to będzie miało na rynek mieszkaniowy oraz deweloperów? Czy zauważają Państwo, że klienci mogą rezygnować z zakupu mieszkań?

Podwyżki stóp procentowych ograniczają zdolność kredytową klientów. Może to zamknąć drogę do własnego mieszkania młodym nabywcom, znajdującym się u progu kariery zawodowej. Natomiast osoby zachowujące zdolność kredytową, która może też być niższa, staną przed wyborem, czy szukać lokali mniejszych, czy takich o pożądanym metrażu, ale zlokalizowanych w tańszych, bardziej peryferyjnych dzielnicach.

Czy klienci wstrzymają się z kredytem na mieszkanie, czy wręcz przeciwnie ich liczba wzrośnie z obawy, że czeka nas kolejna podwyżka w przyszłości?

Według danych BIK w marcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 53,5 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 56,8 tys. rok wcześniej - jest to spadek o blisko 6 proc. W porównaniu do lutego 2022 roku takich osób było więcej aż o 75,7 proc. To jednak chwilowa anomalia - Polacy ruszyli do banków z wnioskami o finansowanie hipoteczne, aby zdążyć przed wejściem w życie wspomnianej rekomendacji KNF. Spodziewamy się, że w długiej perspektywie liczba zaciąganych kredytów będzie spadać. To standardowe działanie mechanizmów ekonomicznych – wzrost stóp procentowych, a tym samym kosztów kredytu zawsze redukuje liczbę chętnych do ich zaciągania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jakie w Państwo opinii może być rozwiązanie obecnej sytuacji? Jak pomóc potencjalnym kredytobiorcom?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga tym osobom, które zaciągnęły już zobowiązania hipoteczne i mają problemy z ich regulowaniem. już Nie stanowi wsparcia dla osób, które ubiegają się o takie finansowanie. Ostatnie zmiany na rynku, m.in. kolejne podwyżki stóp procentowych, rosnące ceny mieszkań czy znowelizowana rekomendacja „S” pogarszają sytuację potencjalnych kredytobiorców. Możliwe, że okaże się konieczne wprowadzenie dopłat w rodzaju „Rodzina na Swoim” czy „Mieszkanie dla Młodych”, które mogłyby być realnym finansowym wsparciem.
27 maja ma zostać wdrożony program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, będący częścią tzw. Polskiego Ładu. Obecnie banki wymagają od przyszłych kredytobiorców oszczędności w wysokości co najmniej 10 proc. wartości kupowanego mieszkania. Dzięki nowym rozwiązaniom zgromadzenie takiego kapitału nie będzie już konieczne - wkład własny zostanie zastąpiony gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. Program ten nie rozwiązuje jednak innych problemów klientów – aby zaciągnąć zobowiązanie hipoteczne, muszą zachowywać zdolność kredytową, która naliczana jest w restrykcyjny sposób. Dodatkowo, z tej opcji można skorzystać jedynie w przypadku nieruchomości spełniających określone kryteria cenowe. Według ostatnich szacunków w największych miastach w Polsce do programu będzie kwalifikowało się tylko ok. 20 proc. najtańszych mieszkań z rynku pierwotnego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych