Tomasz Łapiński, Cordia: Polski rynek nieruchomości musi dopasować się do nowych potrzeb

W kwietniu RPP po raz kolejny podniosła stopy procentowe. Czy deweloperzy odczuwają sukcesywne podwyżki? - o tym mówi Tomasz Łapiński, prezes zarządu i dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska.

Autor: housemarket.pl 04 maja 2022 08:41

Rosnące stopy procentowe i drożejące kredyty hipoteczne znacznie zmniejszyły zdolność kredytową większości społeczeństwa...

Wiele osób utraciło możliwość zakupu nowego mieszkania, przynajmniej w takim metrażu czy standardzie, który byłby dla nich satysfakcjonujący. Ponadto, ograniczone możliwości finansowania zakupu nieruchomości odbijają się na mniejszym popycie na mieszkania przy wciąż rosnących kosztach budowy. To z kolei wpływa na wydłużenie czasu sprzedaży inwestycji deweloperskich. Współoddziaływanie tych czynników ostatecznie wyznaczy kierunek, w którym podąży branża.

Czy to oznacza, że klienci mogą zmienić predyspozycje dotyczące zakupu mieszkań?

Spodziewam się, że w najbliższych miesiącach będą zyskiwały na popularności mieszkania 3 i 4-pokojowe – z tym, że o jak najmniejszym metrażu. Klienci nadal będą też szukać kompaktowych mieszkań 2-pokojowych odpowiednich dla pary i singla. Trudno jednak mówić o zmianie preferencji dotyczących mieszkania w momencie, kiedy duża część społeczeństwa nie ma zdolności kredytowej wystarczającej na zakup własnego M w miejscowości, w której żyje i pracuje. Należy pamiętać, że przynajmniej do czasu spadku stóp procentowych czeka nas mniejszy popyt na mieszkania ze strony klientów korzystających z kredytów hipotecznych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Klienci wstrzymają się z kredytem na mieszkanie, a może wręcz przeciwnie ich liczba wzrośnie z obawy, że czeka nas kolejna podwyżka w przyszłości?

Liczba udzielonych przez banki kredytów hipotecznych wzrosła w marcu. Wiele osób chciało zdążyć z pozyskaniem środków na mieszkanie jeszcze przed zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów. Teraz, po kolejnych podwyżkach stóp procentowych, gdy uzyskanie finansowania jest trudniejsze, nie powinniśmy się już spodziewać wzrostu liczby kredytobiorców. Wiele osób zostało zmuszonych do odłożenia decyzji o zakupie mieszkania na później. Oczywiście kredyty są i nadal będą dostępne dla osób, które dysponują stabilnymi dochodami i odpowiednio wysokim wkładem własnym. Rośnie też popyt inwestycyjny, który jest napędzany chęcią ochrony kapitału w czasach podwyższonej inflacji, a także wzrastającymi stawkami na rynku najmu. Niskie oprocentowanie lokat i rosnąca inflacja sprawiają, że bardzo atrakcyjne w oczach inwestorów są dziś lokale premium.

Czy zauważają Państwo, że klienci mogą rezygnować z zakupu mieszkań?

Rzeczywiście umów deweloperskich podpisywanych jest obecnie mniej. To jednak jest nie tylko kwestia rezygnacji, ale również odkładania na później decyzji, która dla wielu osób jest jedną z najważniejszych w życiu. Wielu z tych klientów, którzy nie podjęli decyzji o zakupie własnego M w grudniu - z powodu rosnących stóp, czy w lutym w związku z wojną w Ukrainie, finalnie wrócili do nas i dokonali zakupu. Oczywiście zdarzają się też rezygnacje wynikające z problemów z uzyskaniem kredytu, ale dotychczas takich przypadków było niewiele.

Z drugiej strony mamy jeszcze klientów inwestycyjnych oraz gotówkowych, dla których zakup mieszkania to wciąż stabilna i bezpieczna inwestycja.

Kupowanie lokalu pod najem to teraz dobry wybór, szczególnie biorąc pod uwagę rosnący popyt. Ten jest generowany zarówno przez uchodźców, jak i osoby, które na skutek podwyżek stóp utraciły zdolność kredytową i nie są w stanie teraz kupić własnego mieszkania. Najważniejsze dla polskiego rynku mieszkaniowego jest to, że zapotrzebowanie na mieszkania nie maleje tylko ciągle wzrasta a napływ uchodźców tę tendencję jeszcze bardziej przyspiesza. Forma zaspokajania rosnących potrzeb mieszkaniowych poprzez bezpośredni zakup lokalu, czy najem jest zawsze trochę wtórna z punktu widzenia dewelopera, który po prostu ma zapotrzebowanie na swój produkt, ale oczywiście musi go dopasować do aktualnych potrzeb rynku.

Jakie w Państwa opinii może być rozwiązanie obecnej sytuacji? Jak pomóc potencjalnym kredytobiorcom?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to mechanizm pomocowy dla kredytobiorców, czyli osób, które już zaciągnęły kredyty i teraz są w trudnej sytuacji finansowej. Zmiany w tym zakresie raczej nie wpłyną znacząco na potencjalnych kredytobiorców, a więc na osoby, które dopiero chcą pozyskać środki na zakup mieszkania. Rozwiązaniem dla tych osób mogą być natomiast kredyty o stałej stopie oprocentowania – niestety w Polsce wciąż mało popularne i nisko dostępne. Rozważane są też inne pomysły takie jak zamrożenie wskaźnika WIBOR czy ustawowe obniżenie marż banków, ale w mojej ocenie są to koncepcje bardzo ryzykowne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych