Tomasz Łapiński, Cordia: sprzedaż mieszkań największa w historii, podaż nie nadąża za popytem

W opinii Tomasza Łapińskiego, dyrektora zarządzającego w Cordia Polska i prezesa zarządu Polnord, dzisiaj największym wyzwaniem jest niewystarczająca podaż mieszkań w porównaniu do popytu. Już w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku sprzedano więcej mieszkań niż w całym 2020 roku.

Autor: housemarket.pl 19 stycznia 2022 08:22

  • Cordia Polska w 2021 roku zrealizowała pierwszą emisję obligacji na rynku Catalyst oraz weszła na sopocki rynek.
  • Cordia w Polsce sprzedajemy  prawie połowę wszystkich mieszkań z regionalnej oferty grupy.
  • Deweloper przygotowuje się do premiery nowego osiedla Modena na poznańskich Jeżycach.

Czy Cordia Polska w 2021 roku zrealizowała wszystkie plany?

Miniony rok oceniam jako bardzo udany. Zrealizowaliśmy wiele planów, w tym takich, które dziś możemy określić jako kamienie milowe w rozwoju Cordii w Polsce. Mamy za sobą m.in. pierwszą emisję obligacji na rynku Catalyst oraz wejście na nowy rynek: do Sopotu. W sumie z czterech budów Cordii w Polsce, które ruszyły w tym roku, aż trzy znajdują się w Trójmieście. Na początku 2022 r. planujemy też start nowego projektu w Poznaniu – to będzie nasz kolejny debiut. Strategia ekspansji do nowych polskich miast, którą ogłosiliśmy już jakiś czas temu, nabiera więc kształtów. To cieszy, bo Polska jest obok Węgier kluczowym rynkiem dla Cordii. Obecnie sprzedajemy tu już prawie połowę wszystkich mieszkań z regionalnej oferty grupy.

Ile mieszkań oddali Państwo do użytkowania w mijającym roku?

W 2021 roku wprowadziliśmy do sprzedaży 422 mieszkania – 215 w obu etapach osiedla Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku, 108 w Leśnej Sonacie w Sopocie i 99 w krakowskim Safrano, a także 7 lokali użytkowych w ramach wyżej wymienionych projektów. Te osiedla są już w trakcie budowy. Oddaliśmy do użytkowania i rozpoczęliśmy odbiory mieszkań w ramach projektu Horyzont Praga, który powstał na Pradze Południe,, niedaleko planowanej stacji III linii metra. Łącznie na 18 kondygnacjach znajdują się 164 mieszkania i 4 lokale usługowe. W realizacji mamy jeszcze dwa inne projekty: warszawskie osiedle Fantazja oraz krakowskie Jerozolimska, w których łącznie powstaną 343 lokale.
W Polnordzie w ramach projektu Stacja Kazimierz na warszawskiej Woli, nad którym pracujemy wspólnie z firmą Waryński, wprowadziliśmy na rynek 96 mieszkań i 4 lokale usługowe. W 2021 r. ruszyły też odbiory na osiedlach Wiktoria i Wioletta na warszawskim Wilanowie – to w sumie 168 mieszkań. Łącznie z oddanym do użytkowania pod koniec 2020 r. osiedlem Wilania, Wilanów został wzbogacony o 281 mieszkań.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jakie są Państwa plany na najbliższy czas?

Przygotowujemy się do premiery naszego nowego osiedla Modena na poznańskich Jeżycach. Projekt, który zakłada rewitalizację terenów po dawnych zakładach odzieżowych, powinien ruszyć w 2022 roku. W pierwszym etapie zakładamy realizację 263 mieszkań i kilku lokali usługowych. Planujemy też otworzyć dla mieszkańców Poznania piękną aleję platanów, która dziś jest niestety niedostępna, a w przyszłości będzie pełnić funkcję miejskiego deptaka. To właśnie ta aleja będzie osią całego projektu nowego osiedla.

Nowe projekty ruszą również w pozostałych miastach, w których Cordia prowadzi działalność?

Już działamy w Warszawie, w Krakowie i w Trójmieście. Będziemy więc intensywnie rozwijać ofertę, ale też cieszyć się stabilizacją. Na początku 2020 r., kiedy wybuchła pandemia, przejęliśmy Polnord i proces integracji obu firm zakończył się dopiero niedawno. Kolejny rok pozwoli nam już w pełni cieszyć się jej efektami.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych