TOP 5 energooszczędnych rozwiązań w inwestycjach deweloperów

Na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, by płacić mniej za energię? Oto pięć popularnych energooszczędnych technologii w budownictwie mieszkaniowym.

Autor: housemarket.pl 30 kwietnia 2021 12:54

#1 „Energooszczędny” projekt budynku

Energooszczędny budynek to budynek odpowiednio zaprojektowany. Dlatego już na etapie planowania inwestycji świadomi deweloperzy mają jeden cel – zaprojektować i wybudować takie budynki, które nie będą traciły ciepła do otoczenia. Bardzo ważną rolę w tym miejscu odgrywa sama bryła budynku. Dlaczego? Ze względu na to, że niektóre kształty budynków są bardziej energooszczędne, a tym samym bardziej ekologiczne od innych. Które bryły są najbardziej energooszczędne? Największą efektywność energetyczną gwarantuje budynek o zwartej bryle – zbliżonej do kształtu prostokąta, a tym samym bez załamań ścian, wnęk i wykuszy, które sprzyjają utracie ciepła z wnętrza mieszkań. A zatem kształt budynku może być dla nas pierwszą przesłanką o tym, czy inwestycja powstała z myślą o zrównoważonym zarządzaniu energią.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: EKOLOGIA W CENTRUM DZIAŁAŃ DEWELOPERÓW 

#2 Okna i orientacja względem stron świata

Kolejną bardzo ważną kwestią jest właściwe doświetlenie mieszkania, a konkretniej –zapewnienie dostępu do naturalnego światła. Bardzo często zależy nam na tym, by w mieszkaniu znajdowały się duże okna, dzięki którym w domu będzie po prostu jaśniej. Niestety duże przeszklenia wiążą się z dużym ryzykiem utraty ciepła. Dlatego warto zwrócić tutaj uwagę na dwa elementy. Po pierwsze – jakiego rodzaju okna znajdują się w mieszkaniu. Najbardziej energooszczędne będą okna trzyszybowe o odpowiednich współczynnikach przenikania ciepła, które – nawet przy dużych przeszkleniach – pomagają w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz budynków, minimalizując zużycie i koszty energii cieplnej.

Drugą istotną kwestią jest odpowiedni rozstaw okien. Projekt energooszczędnego budynku powinien zakładać zastosowanie możliwie niewielkich przeszkleń od strony północnej, a możliwie największe otwarcie mieszkania od strony południowej. Ma to swoje odzwierciedlenie w lokalizacji konkretnych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak od strony północnej lokalizujemy mniejsze z nich, np. kuchnię ze spiżarnią. . Natomiast od strony najbardziej nasłonecznionej większe pomieszczenia, np. salon lub sypialnie. Dzięki temu zyskujemy maksymalny dostęp do naturalnego światła, a jednocześnie nie musimy obawiać się utraty ciepła z naszego mieszkania.

#3 Technologia smart home

Na pierwszy rzut oka rozwiązania smart home w mieszkaniach to po prostu zestaw czujników i systemów sterujących, dzięki którym można w dowolnej chwili, z dowolnego miejsca modyfikować takie parametry jak temperatura, a także sterować oświetleniem oraz roletami i żaluzjami. „Smart home” to jednak coś więcej niż tylko wygoda korzystania. Jedną z najważniejszych zalet inteligentnych rozwiązań jest optymalizacja zużycia energii. Dzięki specjalnym aplikacjom możemy zdalnie zarządzać urządzeniami podłączonymi do prądu i sieci – m.in. włączać i wyłączać światło, wyłączać zasilanie w wybranych gniazdach elektrycznych i zarządzać zamkami elektrycznymi. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowane systemy smart home znajdują się w naszych mieszkaniach. Niektórzy deweloperzy stosują inteligentne technologie jako bazowe wyposażenie swoich mieszkań.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych