TOP 7 nieruchomości na klifach

Sama nieruchomość to idealny przykład irlandzkiej elegancji – dwufrontowa willa w XIX wiecznym stylu. Poza standardowymi pomieszczeniami jak salony z kominkami, sypialnie, jadalnie mamy również do dyspozycji piwnice z winami wydrążone w skale klifu. Za całość zapłacimy prawie 6 mln dolarów – ponad 23 mln złotych.

Dom kameleon w klifie

Kolejną pozycję zajmuje prawdziwie futurystyczna wizja architektów, która jest jednocześnie przykładem połączenia architektury i krajobrazu. Propozycja za 1,5 mln dolarów (około 5,7 mln złotych) jest wręcz integralną częścią klifu, a projekt jest wynikiem miłości do nadmorskich widoków Morza Śródziemnego. Budowa domu była niemałym wyzwaniem – zlokalizowany jest na zboczu o nachyleniu 42 stopni. Klif jak i wpisana w niego nieruchomość położone są w andaluzyjskim miasteczku w południowej Hiszpanii.

Dom ma powierzchnię 250 m kw., a działka 725 m kw. Na parterze odnajdziemy salon, jadalnię, kuchnię, łazienkę, strefę relaksu z basenem. Sypialnie z 3 łazienkami są natomiast rozmieszczone na 1 piętrze.

Ciekawostką jest, że dom ten został uznany przez BBC za jeden z najbardziej niezwykłych domów na świecie.

Luksus na krawędzi

Propozycja z Czarnogóry co prawda nie jest osobnym domem, ale luksusowym apartamentem zlokalizowanym u wybrzeży Adriatyku na stromym, skalistym klifie o wysokości 52 m. Tutaj za 980 tys. dolarów tj. prawie 4 mln złotych nabędziemy nieruchomość o powierzchni 152 m kw. Składają się na nią 2 sypialnie z 2 łazienkami, salon, jadalnia, kuchnia. Do obu sypialni oraz salonu przynależy duży taras o ażurowej podłodze, z którego można oglądać krystalicznie błękitne śródziemnomorskie wody.

A gdyby tak…zbudować dom na krawędzi?

Dla osób, które poszukują gruntu pod budowę własnego domu również mamy propozycję. Okazuje się bowiem, że nie tylko domy czy apartamenty można kupić na klifie. Na północnym wybrzeżu Minorki na sprzedaż wystawiona jest działka o powierzchni 1 tys. m. kw. Działka ta zlokalizowana jest nie tylko na krawędzi klifu, ale i w luksusowej dzielnicy mieszkalnej Cala Morella.
Jeżeli nabędziemy ten grunt za 860 tys. dolarów (około 3,4 mln złotych), to zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będziemy mogli zbudować tam willę z basenem.

Willa nad morzem

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to magiczna, ale i chyba najgroźniej położona nieruchomość. Willa położona jest u wybrzeżu południowo-zachodnich Włoch niedaleko Neapolu i stanowi wręcz przedłużenie ściany klifu. Za to idealnie wręcz oddaje charakter i klimat włoskiego nadbrzeżnego miasteczka.

Willa o powierzchni 400 m kw. posiada bezpośredni dostęp do Morza Tyrreńskiego – prowadzą do niego bezpośrednio schody z salonu. W rezydencji znajdziemy również bibliotekę, sypialnie, łazienki, kuchnię. Nieruchomość posiada prywatny dostęp do morza – mała platformę, do której zacumować można łódź.

Cena willi podawana jest tylko osobom zainteresowanym, jednak w zestawieniu znajduje się pomiędzy nieruchomościami za 34 i 29 mln dolarów, co oznacza, że wydać trzeba będzie kwotę mniejszą niż 134 mln złotych, ale większą niż 114 mln złotych. W cenę wliczona jest adrenalina, która musi być nieodzowną częścią spędzania tam czasu podczas sztormów.

Oskar Sękowski, analityk HRE Investments

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych