Top 7 niezwykłych budynków z drewna

Ponad 1300 lat - tyle liczy najstarszy działający hotel zbudowany z drewna, a 84 metry najwyższy drewniany blok mieszkalny na świecie. Prezentujemy drewniane konstrukcje, które są wyjątkowe z różnych względów.

Autor: housemarket.pl 24 stycznia 2022 09:05

Choć drewno jako materiał budowlany jest wykorzystywane od tysięcy lat to raczej nie kojarzymy go z współczesnymi wieżowcami, blokami czy hotelami. Jak się okazuje coraz częściej materiał ten jest również wykorzystywany przy wznoszeniu najśmielszych idei zrodzonych na deskach kreślarskich architektów na całym świecie. Tym razem HRE Investments przedstawia drewniane konstrukcje z kategorii „naj”. Znajdziemy tu najstarsze, najwyższe czy najbardziej oryginalne realizacje architektoniczne, które łączy jedno – materiał, z którego są wykonane.

Najstarszy drewniany hotel

Zacznijmy od rozprawienia się z mitem, że drewniane konstrukcje nie są trwałe. Zupełnie przeczy temu japoński hotel. W podnóży gór Akaishi w otoczeniu malowniczych lasów i gorących źródeł znajdziemy najstarszy drewniany hotel. Miano najstarszego zostało potwierdzone nawet w Księdze Rekordów Guinnessa w 2011 roku. Ośrodek został założony w tym budynku w 705 roku i od tego czasu – dokładnie od 52 pokoleń jest prowadzony przez tę samą rodzinę.
Poza konstrukcją budynku znajdziemy tu również inne drewniane elementy – tradycyjne japońskie meble, stolarkę, drzwi, przedmioty dekoracyjne czy podłogi tatami (rodzaj drewnianej maty). Wszystkie te elementy znajdziemy w 37 pokojach i przynależącej do hotelu restauracji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

I choć od 705 roku właściciele się nie zmienili to zmieniła się forma płatności za nocleg. Początkowo pokój w hotelu mógł nas kosztować garść ryżu czy kilka grotów strzał. Obecnie usługa rozliczana jest oczywiście w gotówce. Przykładowo – chcąc spędzić tam walentynki trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 2 lub 2,5 tys. zł w zależności od pokoju.

Podczas pobytu można jednak doświadczyć leczniczego wpływu wód z domieszką minerałów tj. sodu, siarki, chlorków i azotanów wapnia. Do tego warto skorzystać z łaźni na świeżym powietrzu, gdzie można zażyć kąpieli w wodzie wypływającej z wnętrza ziemi o stałej temperaturze 40°C.

Norwegia drewnem stoi

W powszechnej opinii drewno nie nadaje się ponadto do budowy wieżowców czy bloków. Kłam temu twierdzeniu zadali Norwegowie. Jak się okazuje aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków mieszczą się właśnie w tym kraju. Najwyższy z nich znajduje się w miejscowości Brumunddal położonej we wschodniej części Norwegii nad jeziorem Mjøsa.

Drewniany wieżowiec ma wysokość 84,5 metra, na co składa się 18 pięter. Do jego budowy wykorzystano 3,5 tys. metrów sześciennych drewna, czyli około 14 tys. drzew. Został on oddany do użytkowania w 2019 roku.

Jedynymi niedrewnianymi elementami budynku są betonowe stropy na siedmiu ostatnich piętrach, co ma chronić obiekt przed silnymi wiatrami. Na tych piętrach poza mieszkaniami znajdziemy również pięciogwiazdkowy hotel i restaurację.

Inny przykład z Norwegii znajdziemy w Bergen. Budynek ten o powierzchni 4,5 tys. m kw. i 14 piętrach oddano do użytkowania w 2015 roku. Swoim stylem nawiązuje on do tradycji budowlanej tego skandynawskiego kraju. Co ciekawe, mieszkania zostały przygotowane w technologii prefabrykacji, dzięki czemu pojedyncze moduły mieszkalne złożono na miejscu. Takich modułów, czyli lokali mieszkalnych znajdziemy w budynku 62. Do tego mieszkańcy korzystać mogą z sali fitness czy tarasu na ostatnim piętrze.

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych