Trójmiasto. Duży ruch na rynku wtórnym

Jak wynika z raportu Metrohouse i Expandera, Gdynia jest jedynym miastem, w którym w kwietniu odnotowano wzrost średnich cen transakcyjnych nabywanych mieszkań.

Autor: HouseMarket.pl 31 maja 2017 14:18

W Trójmieście większość transakcji przypada obecnie na rynek wtórny, co nie oznacza zahamowania zainteresowania lokalami oddawanymi do użytku przez deweloperów.

Wzrost cen nie odstrasza inwestorów

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Klienci na gdyńskim rynku w kwietniu kupowali więc mieszkania droższe o 4,3 proc. niż przed miesiącem, płacąc za mkw. średnio prawie 5300 zł.

Od kwietnia w Trójmieście w można zauważyć również wzrost liczby mieszkań, którą są kupowane przez inwestorów z myślą o wynajmie. – Dużym zainteresowaniem klientów w tej chwili cieszą się mieszkania powyżej 100 mkw. z możliwością podziału na 5-6 lub więcej pokoi. Klienci bowiem coraz częściej kierują się optymalizacją zysków z wynajmu długoterminowego. Za m kw. interesującego ich lokum płacą średnio od 4700 zł w Gdańsku i 6000 zł Gdyni, aż do nawet 10 000 zł w Sopocie – wylicza Patryk Szczodrowski, Metrohouse Gdańsk.

Większość transakcji przypada obecnie na rynek wtórny, co nie oznacza zahamowania zainteresowania pierwotnym rynkiem mieszkaniowym. Oferta deweloperów staje się coraz bardziej różnorodna. W Trójmieście przybywa także klientów zagranicznych, którzy są także aktywni na rynku wynajmu.  – Transakcje kupna dokonywane są przez Niemców, Włochów, ale także przez Skandynawów. Obcokrajowcy stanowią liczną grupę klientów poszukujących lokum do wynajmu. Są to m.in. obywatele Ukrainy czy Kazachstanu – dodaje Szczodrowski.

Jaki wkład własny?

Standardowy wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu hipotecznego wynosi obecnie aż 20 proc. Mamy jednak dobrą informację dla osób, które planują w najbliższym czasie kupić mieszkanie  z pomocą kredytu, a nie mają zbyt wysokich oszczędności. Coraz więcej banków posiada specjalne ubezpieczenie, które pozwala im udzielać kredytów osobom posiadającym tylko 10 proc. wkładu.

– Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku takich banków było siedem. Z kolei w październiku taką ofertę wprowadził Raiffeisen Polbank, a od stycznia 2017 r. Millenium. Teraz do tego grona dołączył Euro Bank. Niestety marże tego rodzaju kredytów są dość wysokie (średnio 2,38 proc.). W Euro Banku ma ona wynosić od 2,27 proc., a więc poniżej średniej. Miejmy nadzieje, że rosnąca konkurencja między bankami spowoduje, że marże spadną – podaje Jarosław Sadowski, Expander Advisors.

Dla porównania, marża kredytu na 80 proc. nieruchomości wynosi średnio 2,18 proc. Aby ją uzyskać, trzeba jednak posiadać dwukrotnie wyższe oszczędności.

– W przypadku mieszkania o powierzchni 55 mkw. kupowanego w Gdyni po przeciętnej cenie, minimalny wymagany wkład własny wynosi 27 440 zł, ale ten na poziomie 20 proc. już prawie 55 000 zł. Różnica jest znacząca. Dla wielu zgromadzenie takiej kwoty może być trudne, ale mając wyższy wkład własny i tańszy kredyt, będą płacili znacznie niższą ratę. Wyniesie ona 1 145 zł, a nie 1 317 zł, jak w przypadku kredytu na 90 proc. wartości nieruchomości – dodaje Sadowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych