Trwają prace nad zmianami w mieszkaniówce

W minionym roku przyznaliśmy wsparcie dla prawie 300 inwestycji na łączną kwotę 1,35 mld zł. Dzięki temu powstanie niemal 8,5 tys. lokali mieszkalnych. W tym roku zainteresowanie programem również utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej – limit wypłat na ten rok został wyczerpany. Stąd planowana zmiana w programie budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK) – komentuje Przemysław Osuch, dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w BGK.

www.portalsamorzadowy.pl

Autor: PortalSamorzadowy.pl 26 kwietnia 2022 08:26

  • Nowela ustawy dotycząca finansowania programów mieszkaniowych, nad którą trwają prace legislacyjne, zakłada rozwiązania mające usprawnić działanie realizowanego przez BGK programu BSK.
  • - Po zmianach BGK będzie udzielać finansowego wsparcia nie tylko w ograniczeniu do limitu wydatków budżetowych w danym roku, ale również innych środków Funduszu Dopłat, z którego finansowany jest program - wyjaśnia Przemysław Osuch z BGK.
  • Doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące m.in. przekazywania nieruchomości gminom pod inwestycje w oparciu o rozwiązania "lokal za grunt" oraz przepisy zabezpieczające interesy Skarbu Państwa w sytuacji zbycia przez gminę nieruchomości przekazanej wcześniej na realizację inwestycji.
  • Rynek mieszkaniowy w Polsce będzie tematem dyskusji podczas panelu Mieszkalnictwo, który odbędzie się 27 kwietnia 2022 r. w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

7 kwietnia odbyło się w Sejmie I czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych. Projekt został skierowany do Komisji Infrastruktury.

W ubiegłym roku wszedł w życie Pakiet mieszkaniowy, który zwiększył poziom wsparcia z programów mieszkaniowych dla samorządów, spółek gminnych oraz SIM, czyli społecznych inicjatyw mieszkaniowych (dawnych towarzystw budownictwa społecznego).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nowelizacja stanowi kontynuację wprowadzanej przez rząd reformy programów społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego - tłumaczył Piotr Uściński, wiceminister w resorcie rozwoju i technologii, przedstawiając posłom projekt.

Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), wcześniejsze rozwiązania wpłynęły na znaczący wzrost inwestycji realizowanych przez wymienione podmioty. W 2021 roku do BGK wpłynęły 422 wnioski o udzielenie finansowego wsparcia z programu budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK). To aż 6 razy więcej wniosków niż rok wcześniej.

– W minionym roku przyznaliśmy wsparcie dla prawie 300 inwestycji na łączną kwotę 1,35 mld zł. Dzięki temu powstanie niemal 8,5 tys. lokali mieszkalnych. W tym roku zainteresowanie programem również utrzymuje się na wysokim poziomie. Co więcej – limit wypłat na ten rok został wyczerpany. Stąd planowana zmiana w programie – komentuje Przemysław Osuch, dyrektor Departamentu Funduszy Mieszkaniowych w BGK.

I dodaje, że nowela ustawy dotycząca finansowania programów mieszkaniowych, nad którą trwają prace legislacyjne, zakłada rozwiązania mające usprawnić działanie realizowanego przez BGK programu BSK.

Czytaj więcej na PortalSamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych