Trzecia najwyższa inwestycja w Gdyni już gotowahousemarket.pl - 06 sierpnia 2020 12:42


Kończy się budowa Portovej w centrum Gdyni. Siedemnastopiętrowa, nowoczesna inwestycja powstała w niedalekim sąsiedztwie słynnych w całej Polsce wież Sea Towers, za które odpowiada ten sam deweloper - Invest Komfort. Już 8 i 9 sierpnia odbędą się dni pokazowe Portovej.

Projekt inwestycji stworzyło Studio Kwadrat. Zadaniem architektów było wykorzystanie potencjału lokalizacji, która łączy Śródmieście Gdyni i zupełnie nową, dopiero tworzącą się dzielnicę Śródmieście Morskie. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcji i uroków miasta, a równocześnie cieszyć się bliskością mariny i plaży miejskiej. Łącznie powstało 271 mieszkań oraz zlokalizowane na parterze lokale usługowe. Portova otwiera nowy rozdział w historii tej części Gdyni, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnością.

- Architektura wyraźnie nawiązuje do tradycji modernistycznej Gdyni poprzez zastosowanie jasnych, prostych i geometrycznych form elewacyjnych, przełożonych jednak na współczesny język architektoniczny. Całość stanowi zwarty organizm przestrzenny oferując bardzo dobre warunki do mieszkania. Nowym elementem, zaznaczającym się wyraźnie w tej przestrzeni, jest dominanta widoczna nawet z dalekiej perspektywy ulicy Świętojańskiej. Jest to działanie świadome, miastotwórcze, ułatwiające orientację w strukturze miasta - opisuje architekt Jacek Droszcz ze Studia Kwadrat.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na dachu wspomnianej dominanty deweloper zaplanował zielony taras widokowy dla mieszkańców inwestycji - doskonałe miejsce, żeby odpocząć i zachwycić się nadmorskimi widokami. Co więcej, będzie na nim dostępna m.in. profesjonalna luneta, dzięki której mieszkańcy i ich goście będą mogli podziwiać panoramę całego Trójmiasta.

Inwestycja nie tylko nadaje kierunek i ton najbliższej okolicy, ale stanowi także odpowiedź na potrzeby osób, poszukujących komfortowego życia w centrum miasta. Na mieszkańców czeka szereg rozwiązań oraz bogate w różnorodne funkcje części wspólne. Na 200-metrowej przestrzeni zaaranżowano m.in. prywatną strefę relaksu z salą klubową z bilardem, salą do ćwiczeń oraz z saunami.

- Portova oferuje mieszkańcom dotąd niespotykane części wspólne i rekreacyjne. Doskonałym przykładem jest sala do co-workingu. Zastosowaliśmy w niej rozwiązania oraz udogodnienia, które sprzyjają skupieniu i kreatywności, a równocześnie zapewniają najwyższy komfort pracy. W obecnych czasach home-office coraz bardziej zyskuje na popularności. Zaproponowane przez nas rozwiązanie pozwoli komfortowo wykonywać obowiązki z domu, nie ograniczając się jednak wyłącznie do własnego mieszkania - opisuje Michał Ciomek, dyrektor ds. przygotowania projektów w Invest Komfort.

Deweloper zadbał także o rodziny - z myślą o najmłodszych mieszkańcach Portovej na zielonym patio powstał plac zabaw, a w strefie relaksu czeka Kids room:

- To część wspólna w całości przygotowana z myślą o dzieciach. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie sali klubowej, dzięki czemu rodzice mogą np. spotkać się z przyjaciółmi, popracować lub obejrzeć film, a równocześnie mieć pociechy „na oku”. Sama strefa klubowa jest także dobrym miejscem do wspólnych zabaw np. w gry ruchowe na tv. Kids room został zaaranżowany zgodnie z metodą Montessori, która kładzie nacisk na wszechstronny rozwój dziecka. Zadbaliśmy o to, żeby były to miejsce przyjazne, atrakcyjne oraz rozbudzało w najmłodszych mieszkańcach kreatywność. Właśnie z tego względu w strefie Kids room znajdziemy m.in. kuchnię dla najmłodszych czy edukacyjne tablice magnetyczne z motywem leśnym - przybliża Michał Ciomek.

Gdyński charakter osiedla został wpisany również w projekt wnętrz. Portova zaprasza gości i mieszkańców nowoczesnymi i eleganckimi pomieszczeniami, w których znajdziemy m.in. materiały naturalne.

- Cała idea naszego projektu w sposób niedosłowny odzwierciedla jednolitą architekturę modernistyczną dawnej Gdyni. Zastosowane nawiązania kompozycyjno-materiałowe nie kopiują rozwiązań modernizmu, ale nadają im współczesną formę. W projekcie pojawiają się materiały naturalne: terrazo, szlifowany mosiądz, kamień naturalny czy sklejka oraz zabiegi takie jak bryłowość, linearność oraz gra światłocienia. Projekt jest wkomponowany w gdyńską historię, przekazując swoją opowieść gościom i mieszkańcom Portovej - mówi Paweł Szczygieł z POTEarchitekci.

Invest Komfort do projektów zawsze podchodzi kompleksowo - Portova to inwestycja przemyślana i spójna, w której zarówno przestrzenie, jak i design wzajemnie się uzupełniają. Bogata zieleń również została dobrana w taki sposób, żeby dopełniać modernistyczną całość. Co więcej, inwestor zadbał o to, by mieszkańcy mogli cieszyć się nią przez cały rok.

- Projekt architektury krajobrazu na Portovej objął nie tylko najbliższe otoczenie inwestycji: w ramach rewitalizacji tego fragmentu miasta przeprowadziliśmy modernizację całego skrzyżowania. Staraliśmy się, aby zaprojektowana zieleń była atrakcyjna przez cały rok, odporna na warunki miejskie oraz żeby w szerszym ujęciu nadawała tej przestrzeni nowej jakości. Wewnętrzne tereny dziedzińców zaprojektowano jako kameralne przestrzenie wypoczynkowe, do których bezpośredni dostęp mają właściciele ogródków. Wszystkie elementy zostały dopracowane w najmniejszym detalu, tak, aby przestrzeń była atrakcyjna wizualnie oraz, przede wszystkim, funkcjonalna. Wszystko, co widać wokół budynku na poziomie wejść z ulicy, to tylko niewielka zapowiedź tego, co dzieje się na dziedzińcach, dachach pośrednich oraz na tarasie widokowym - tłumaczy Małgorzata Sobótka ze Studia Krajobraz.

W ramach budowy Portovej, deweloper Invest Komfort zadbał też o otoczenie inwestycji. Przebudowane zostało jedno z najbardziej kłopotliwych skrzyżowań w mieście – u zbiegu ulic Wendy, Portowej, Węglowej i św. Piotra. Prace zakładały też powstanie sygnalizacji świetlnej, małej architektury oraz ścieżek rowerowych.

- Naszym celem było uatrakcyjnienie tej części miasta, stworzenie miejsca, które zmieni punkt ciężkości nowoczesnego Śródmieścia Gdyni i oddanie go mieszkańcom. Portova otwiera nowy rozdział w historii Śródmieścia, poszerza je, zaprasza do nowych lokali usługowych, na spacery i wycieczki rowerowe. Jesteśmy przekonani, że okolica Portovej, stanie się równie popularna do Brabanku w Gdańsku, gdzie przedłużyliśmy deptak przy Motławie i stworzyliśmy nowy, popularny plac miejski nad rzeką czy Nowego Orłowa, które poprzez liczne sklepy, kawiarnie i restauracje stało się popularnym miejscem spotkań Gdynian. Budując inwestycje w sercu miasta patrzymy perspektywicznie, starając się przewidzieć kierunek rozwoju miasta i pozytywnie go stymulować - mówi Krzysztof Piotrowski, kierownik marketingu Invest Komfort.