Trzy pokoje podbijają rynek mieszkaniowy

Jeszcze pięć lat temu, w miastach objętych monitoringiem REAS, mieszkania dwupokojowe stanowiły blisko połowę wszystkich wprowadzanych do sprzedaży przez deweloperów. Obecnie obserwowany jest wyraźny spadek ich udziału na rzecz lokali trzypokojowych i czteropokojowych.

Autor: HouseMarket.pl 22 września 2016 10:17

W tym samym czasie przeciętny metraż mieszkania trzypokojowego np. w Warszawie zmniejszył się o ok. 5 mkw. Branża deweloperska nie ma powodów do narzekania. Padają kolejne rekordy sprzedaży.

W drugim kwartale 2016 r. na sześciu największych rynkach w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) deweloperzy sprzedali łącznie 15,1 tys. mieszkań. Niemal 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Rekordowa była również liczba mieszkań, które wprowadzili do oferty. W minionym kwartale do sprzedaży trafiło na tych rynkach łącznie 17,7 tys. mieszkań, czyli aż o 34 proc. więcej rdr.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tak wysoka podaż mieszkań jest odpowiedzią deweloperów na wysoki popyt wynikający m.in. z tego, że w dorosłe życie wkracza pokolenie wyżu demograficznego kupujące swoje pierwsze mieszkania - m.in. przy pomocy programu MdM. Zwiększony popyt generują również inwestorzy poszukujący alternatyw dla niskooprocentowanych lokat i dołującego rynku kapitałowego.

Z deklaracji deweloperów w przeprowadzonym przez REAS badaniu ankietowym wynika, że blisko 30 proc. zakupów stanowią mieszkania nabywane w celach inwestycyjnych. Ci deweloperzy, którzy trafiają z ofertą w oczekiwania poszczególnych grup nabywców otrzymują bonus w postaci wysokich poziomów sprzedaży.

Nie dziwi więc, że preferencje kupujących są jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy projektowaniu kolejnych inwestycji – zwłaszcza struktury mieszkań. Warto zatem przyjrzeć się temu, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniała się struktura lokali wprowadzanych przez deweloperów do sprzedaży.

Trzy pokoje w cenie

Nie ma wątpliwości, że największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się i nadal cieszą się mieszkania niewielkie – najczęściej dwupokojowe. Są one popularne zarówno wśród osób kupujących dla siebie, jak również wśród inwestorów, nabywających mieszkania w celu ich późniejszego wynajęcia. Jeszcze pięć lat temu, w miastach objętych monitoringiem REAS, stanowiły one blisko połowę wszystkich mieszkań wprowadzanych do sprzedaży.

- W ostatnim czasie struktura mieszkań w inwestycjach wprowadzanych na rynek ulega widocznym zmianom. – mówi Anna Maroń, młodszy konsultant w firmie doradczej REAS. - Obserwowany jest wyraźny spadek udziału mieszkań dwupokojowych na rzecz mieszkań trzypokojowych i czteropokojowych. Miastem, w którym trend ten jest najbardziej zauważalny jest Łódź.

Łódź woli trzy pokoje

Z danych REAS wynika, że większość mieszkań, które trafiły do oferty w tym mieście, zarówno w całym 2015 r., jak i w pierwszej połowie 2016 r. stanowiły lokale trzypokojowe, a nie dwupokojowe jak w innych miastach. Czy ta tendencja się utrzyma? Wiele wskazuje na to, że jest to możliwe.

W Łodzi, inaczej niż na pozostałych analizowanych rynkach, w pierwszej połowie 2016 r. największą część mieszkań wprowadzonych do oferty stanowiły mieszkania trzypokojowe. Ich udział wyniósł aż 48 proc. W porównaniu do struktury mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w 2011 r. jest to wzrost aż o 15 p.p. Nieznacznie zwiększył się również udział mieszkań 4-pokojowych. Udział mieszkań dwupokojowych zmniejszył się o 8 p.p. i wyniósł zaledwie 38 proc. Na przestrzeni ostatnich 5 lat w Łodzi bardzo wyraźnie zmniejszył się również udział mieszkań 1-pokojowych – z 13 proc. w 2011 r. do 4 proc. w pierwszej połowie 2016 r.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych