Trzydziestolatek szuka projektu domu

Strony poświęcone projektom domów odwiedzają osoby w każdym wieku. Zainteresowani szukają odpowiedniej nieruchomości, która – w przeciwieństwie do mieszkania – da im poczucie autonomii i niezależności. Najwięcej osób szukających projektu domu ma ok. trzydziestu lat.

Autor: HouseMarket.pl 14 grudnia 2016 11:41

Aż 44 proc. spośród osób odwiedzających stronę extradom.pl mieści się w grupie wiekowej 25-34 lata. Dane pokazują, że właśnie wtedy podejmujemy decyzję o budowie domu i rozpoczynamy poszukiwania optymalnego projektu. To czas, w którym najczęściej szukamy odpowiedzi na własne potrzeby mieszkaniowe i analizując sytuację rynkową, budowa domu może być równa kosztom zakupu średniej wielkości mieszkania.

Projekt domu dla młodego człowieka

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Aż 16 proc. spośród wszystkich osób, które od marca bieżącego roku szukały projektu domu, stanowi grupa młodych ludzi od pełnoletności do 24 roku życia. Zainteresowanie projektami rośnie po ukończeniu studiów – najwięcej odwiedzin wygenerowali 25-34-latkowie (44 proc. spośród wszystkich odwiedzających strony).

To właśnie ta grupa najczęściej decyduje się na inwestycję, jaką jest dom. Głównym powodem decyzji o budowie jest chęć zapewnienia odpowiedniego komfortu dla wszystkich domowników – większej powierzchni, ogrodu. Dla rodziny wartością dodaną jest spokojna i cicha okolica, dlatego działka w pewnej odległości od głośnego centrum miasta jest spełnieniem potrzeb. Dodatkowo koszt budowy domu jest często porównywalny z kwotą, jaką trzeba zapłacić za mieszkanie.

Osoby, które w późniejszym etapie życia rozważają budowę, stanowią 22 proc. spośród wszystkich odwiedzających w ostatnich dziewięciu miesiącach stronę (35-44 lata). To wciąż liczna grupa, która według danych szuka średniej wielkości inwestycji. Najpopularniejsze projekty domu są tradycyjne, o metrażu do 150 metrów kwadratowych. W przypadku takich osób dom stanowi zwykle drugą lub kolejną nieruchomość – najczęściej większą od poprzednich, w której każdy członek rodziny będzie miał swój pokój.

– Projekty domu poszukiwane są najczęściej przez osoby ok. trzydziestego roku życia, kiedy ich sytuacja finansowa jest ustabilizowana. Także okres zimowy sprzyja zainteresowaniu projektami, ponieważ wielu inwestorów planuje rozpoczęcie prac związanych z budową na wiosnę – komentuje Agnieszka Łozińska, Project Manager w firmie Extradom.

Senior w nowym domu

Wraz z wiekiem zainteresowanie budową domu spada – starsze osoby w mniejszym stopniu wyrażają chęć podjęcia się inwestycji w nieruchomość. Czasem przeważają także względy formalne, czyli problem z zaciągnięciem zobowiązania hipotecznego, jeśli seniorzy choćby część kosztów inwestycji chcieliby kredytować. W przedziale wiekowym 45-54 lata 8 proc. osób szukało projektu domu, zainteresowani z grupy 55-64 lata stanowili 7 proc. Zaledwie 3 proc. spośród wszystkich zainteresowanych to osoby w wieku emerytalnym (65+). Osoby starsze swoją uwagę skupiały na domach, które mogłyby być dzielone z rodziną lub małych projektach, parterowych, gwarantujących wygodę i swobodę.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych